İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

İKV KIDEMLİ UZMANI MELİH ÖZSÖZ, "AB ÜLKELERİYLE VİZE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" TOPLANTISINDA KONUŞTU

TOBB tarafından, Konya Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde 6 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen "AB Ülkeleriyle Vize Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantıya katılan İKV Kıdemli Uzmanı Melih Özsöz, "Vize Şikayet Hattı" Projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

TOBB tarafından, Konya Ticaret Odası ev sahipliğinde 6 Aralık 2012 tarihinde Konya'da düzenlenen "AB Ülkeleriyle Vize Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantının açış konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının, AB ile müzakere yürüten bir ülkenin vatandaşlarına yapılan bir haksızlık olduğunu vurguladı. Türkiye'nin 2005 yılından bu yana "aday ülke" statüsünde olduğunu ifade eden Bayburtlu, bu çerçevede vize konusunda son yıllarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Batı Balkan ülkelerinde vize serbestliği sürecini hatırlatan AB Dairesi Başkanı, Türkiye için bu sürecin aynı netlikte ve açıklıkta ilerlemediğini söyledi. Özellikle Türk işadamlarının, vize başvuruları öncesinde ve sonrasında, önemli sorunlar ile karşılaştığını hatırlatan Bayburtlu, Schengen Alanı'na dahil AB üye ülke Konsoloslarının katılımı ile düzenlenen toplantının, iş adamlarının vize konusundaki şikayetlerini doğrudan aktarması kapsamında önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

TOBB AB Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu, iş adamlarının vize sorunlarına pratik uygulamalar bulunması gerektiğini söyledi. Bayburtlu, "Biz iş dünyası olarak acil durum içerisindeyiz. Bütün bu müzakerelerin sonuçlanmasını bekleyecek lüksümüz yok maalesef. Fuar parasını, stant parasını yatırıp fuara katılamayan iş adamları var. İş dünyası açısından bütün bu siyasi diyalogların müzakereleri beklemek, bunların sonuçlanmasını beklemek çok zor. Dolayısıyla elbette bu siyasi diyaloğu, bu müzakereleri mutlaka takip ediyoruz. Takip etmemiz de gerekiyor, ancak bunlara paralel olarak da bizim iş dünyamızın iş adamlarının günlük vize sorunlarına pratik uygulamalar bulmamız gerekiyor" dedi.

Toplantının diğer açış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ise konuşmasında, halen vize sorunlarını konuşuyor olmanın iş adamlarını üzdüğünü söyledi. Gümrük Birliği ile birlikte, Türk işadamlarının serbest dolaşım hakkını da alması gerektiğini belirten Başkan Öztürk, vizenin kalkması halinde, AB ülkelerinin daha fazla fayda elde edeceğini belirtti. AB'nin Türkiye'deki son yıllardaki gelişimi iyi okuması gerektiğini hatırlatan Selçuk Öztürk, Türkiye'nin son 10 yılda milli gelirini 3-4 misli artırdığına dikkat çekti. "Avrupa eğer kendisini toparlamak istiyorsa, Türkiye ile vizeyle ilgili bütün engelleri kaldırmak zorunda. AB ile ilgili kriterleri sağladığımızda Türkiye'de oylama olsa inanın AB'ye evet çıkmaz. 2001 yılında Türkiye'de AB'ye destek yüzde 80'lere ulaşmıştı. Çok büyük ekonomik, sosyal, siyasal krizler vardı. Şimdi o krizler bitiyor. Şöyle bir şey zannediliyor ki, sanki biz çok hevesliyiz AB bizi almıyor. İnanın bizimde hevesimiz kırıldı artık, biz de artık eskisi kadar hevesli değiliz." diyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı sözlerini "ticaret odalarının, TOBB'a bağlı olmasından dolayı daha çok kolaylık sağlanması gerektiğine inanıyorum. Aslında sadece odalar değil bu coğrafyada yaşayan tüm insanlarımız için bunun yapılması gerektiğine inanıyorum" şeklinde tamamladı.

Toplantının basına kapalı ikinci bölümde ise, "Schengen Vize Kodu-Türkiye'deki Uygulama" başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Slavica Kosovic sunumunda, Nisan 2010 tarihinde yürürlüğe giren AB Vize Kodu ile ilgili katılımcılara bilgi verildi. İKV Kıdemli Uzmanı Melih Özsöz ise, TOBB'un desteği ile İKV ve Brüksel merkezli ECAS işbirliğinde 2009-2010 yıllarında gerçekleştirilen "Vize Şikayet Hattı" Projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumlar sonrasında toplantıya katılan, çoğunluğu Konya Ticaret Odası üyesi iş adamları, konsolosluk yetkililerine vize başvuruları sırasında yaşadıkları sorunları doğrudan anlatma fırsatını buldu.