İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 4 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin yavaş ilerlemesini eleştirirken, Štefan Füle'ye Türkiye'nin AB üyelik sürecinin tekrar canlandırılması için gösterdiği samimi çabalar dolayısıyla teşekkür etti. Bazı üye ülkelerin müzakere fasıllarına yeni açılış kriterleri ekleme çabasından duyulan rahatsızlığı dile getiren Adalet Bakanı, tarama sürecinin 2006 yılında tamamlanmış olmasına rağmen, aradan geçen 6 yılda, bazı başlıklara ait tarama sonu raporlarını bile alamadıklarını belirtti. Bakan Ergin, Türkiye'nin buna rağmen AB üyeliğine verdiği önem nedeniyle yoluna devam etmekte kararlı olduğunu vurguladı.

23. fasıl olan “Yargı ve Temel Haklar” ile ilgili olarak ise Bakan Sadullah Ergin, üçüncü yargı paketi de dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı olarak Türkiye'nin son dönemde önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirtti ve önümüzdeki süreçte dördüncü yargı paketi, insan hakları eylem planı, ceza infaz kurumlarındaki koşulları iyileştirici düzenlemeler ve anadilde savunmanın da dahil olduğu yasama çalışmalarının gündemlerinde olacağını söyledi. Ortaya koyulan bu çabalar dikkate alındığında Türkiye'nin AB sürecinde bazı ülkelerin çıkardığı tek yanlı engeller nedeniyle hakettiği noktada olmadığını vurgulayan Bakan Sadullah Ergin, bu olumsuz görüntünün 2013 yılında İrlanda’nın AB Dönem Başkanlığı ile birlikte değişmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ise, AB reformlarına verdiği güçlü destek nedeniyle Bakan Ergin'e teşekkür ederken, dördüncü yargı paketinin hayata geçirilmesinin önemini vurguladı. Štefan Füle’nin basın ofisinden yapılan açıklamada ise, dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmasıyla ilgili olarak “(…) Kürt meselesinin ve güneydoğudaki bütün sorunların çözümünün sadece tüm demokratik güçlerin dışarıda bırakılmaları yerine mümkün olduğunca geniş katkı yapmalarıyla yakalanabileceği” hatırlatılırken, milletvekili dokunulmazlığı konusunun şu anda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda görüşülüyor olduğu, dokunulmazlıkların her milletvekiline ayrım yapılmaksızın uygulanması gerektiği ifade edildi.