İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN TÜRKİYE’YE BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 Aralık’ta Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da bir araya gelen Putin, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Suriye'deki rejimi savunmadıklarını ve kaygılarının Suriye'nin geleceği olduğunu belirtti. Putin, Suriye'nin geleceği konusunda Rusya ile Türkiye'nin yakın pozisyonlara sahip olduğunu, metotlar konusunda ise görüş ayrılıkları olduğunu belirtirken, Moskova ile Ankara arasında görüşmelerin süreceği mesajını verdi. Başbakan Erdoğan da ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye'de sürmekte olan çatışmaların bir an önce durmasını istediklerini ve konuyla ilgili gerekli adımların atılması yönünde çalıştıklarını belirtti.

Rusya lideri Putin ayrıca, Türkiye ile Suriye konusunda danışmalarda bulunacaklarını belirtirken, Ankara'nın NATO'dan talep ettiği Patriotlar konusunda eleştirilerini yinelerken, Suriye'nin Türkiye'ye saldırma durumunda olmadığını belirtti.

Ziyaret sırasında ayrıca Putin ve Erdoğan başkanlığında İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Rusya 3’ncü Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısında, iki ülke arasında 11 yeni işbirliği 11 farklı anlaşmadan oluşan bir Orta Vadeli Program (OVP) imzalandı. Program kapsamında enerji, güvenlik, dış politika alanlarında daha yakın işbirliği ve ikili ticaretin de geliştirilmesi hedefleniyor. Başbakan Erdoğan, anlaşmaların imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, hedeflerinin 100 milyar dolar seviyesinde ekonomik ve ticari ilişkilere ulaşabilmesi olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, Akkuyu nükleer santraline de değinen Erdoğan, toplam yatırım tutarının 20 milyar dolar olduğunu ifade ederken, projenin Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük yatırım olacağını ve santralin iki ülke için çok önemli olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin ise nükleer santralin 20 milyar dolarlık yatırımının Rusya tarafından karşılanacağını belirterek, tümüyle nükleer santral projesini finanse edeceklerini vurguladı. Putin, Türkiye’nin bir enerji merkezi olacağına inandıklarını ancak önceliklerinin sevkiyatların pazarlarının çeşitlendirmesi yönünde olduğunu ve Kuzey Akımın bittiğini Güney Akımın başladığını belirtirken, Mavi Akım projesinin faaliyette olduğunu ve bu projeyi Türkiye ile birlikte geliştirebileceklerinin altını çizdi.