İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

İRLANDA’NIN AB BAKANI, AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞINDA TÜRKİYE İLE EN AZ BİR BAŞLIĞI MÜZAKEREYE AÇMAK İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI

İrlanda’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton Zaman Gazetesi’ne verdiği demeçte İrlanda’nın 1 Ocak 2013 tarihinde GKRY’den devralacağı AB Konseyi dönem başkanlığında Türkiye ile en az bir başlığın açılmasını hedeflediklerini belirtti. En az bir başlığın açılmasıyla ilişkilerin rayına gireceğini belirten Creighton, Türkiye’de insan haklarının gelişimi için AB ile ilişkisinin sürmesinin önemine değindi.

Üyelik sürecine ivme kazandırmak için İrlanda dönem başkanlığının eşsiz bir fırsat sunduğunu belirten Creighton, Dönem başkanlığının sürece zemin ve kuvvet kazandıracağını belirtti ve Türkiye’nin AB için çok önemli bir ülke olduğunu kaydetti.

Daha önce Türkiye’nin AB üyeliğine mesafeli yaklaşımıyla tanınan Creighton, son zamanlarda daha dengeli bir yaklaşım izlemeye dikkat ediyor. Creighton kendisine Türkiye’nin AB üyeliğine yaklaşımıyla ilgili sorulan soruya karşılık Türkiye’nin üyeliğinin uzun bir süreç olduğunu belirtirken, insan hakları, basın özgürlüğü ve Kürt meselesine ilişkin endişeleri bulunduğu ifade etti.

Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi Ahmet Altay Cengizer de Zaman Gazetesi’ne verdiği demeçte, İrlanda’yı zor bir dönem başkanlığının beklediğini vurgularken İrlanda’nın Türkiye ile en az bir başlığı müzakere açmak istediğini teyit etti. Büyükelçi, İrlanda’nın Türkiye’nin müzakere sürecinde iki buçuk yıldır süren durağanlığı kırmak istediğini belirtirken, Avrupa’da Türkiye’nin ne anlama geldiğinin daha iyi anlaşılmasını ümit ettiklerini ifade etti.