İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

TÜRKİYE’NİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 48 ÜLKE ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINA KARŞI BİRLİK OLDU

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ABD Adalet Bakanı Eric Holdner ile birlikte Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 48 ülkeyi bir araya getiren “İnternette Çocuklara yönelik Cinsel İstismara karşı Küresel İttifak”ın açılışını yaptı. İttifakta, Türkiye dışında, 27 AB ülkesi, Arnavutluk, Avustralya, Kamboçya, Hırvatistan, Gürcistan, Gana, Japonya, Moldova, Karadağ, Yeni Zelanda, Nijerya, Norveç, Filipinler, Sırbistan, Kore Cumhuriyeti, İsviçre, Ukrayna, ABD, Tayland ve Vietnam bulunuyor. Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan basın bildirisinde, söz konusu girişimin tüm dünyadaki karar alıcıları bir araya getirerek mağdurların daha iyi tespit edilebilmesini ve desteklenmesini, faillerin ise kovuşturulmasını amaçladığı belirtildi.

Katılımcı ülkelerin bir dizi kilit politika hedeflerini ve amaçlarını gerçekleştirme taahhüdünde bulundukları ittifakla, mağdurların belirlenmesi ve gerekli yardım ve korumayı almalarının sağlanması, çocukların cinsel istismarı konusundaki kovuşturmaların artırılarak faillerin tespit edilmesi, çocuklar arasında bu konuda internetten gelebilecek risklere karşı farkındalık yaratılması ve çocuk istismarı materyalinin azaltılması gibi bir dizi eylem öngörülüyor.

Basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Malmström, sorumluluklarının nerede olurlarsa olsunlar çocukları korumak ve nerede faaliyette olurlarsa olsunlar suçluları adalete teslim etmek olduğunu belirterek, bunu başarmanın tek yolunun dünya çapında daha yoğun ve daha iyi koordine edilmiş faaliyetler için birlik olmak olduğunu vurguladı.

ABD Adalet Bakanı Holder, açıklamasında, bu uluslararası girişimin, daha fazla cinsel taciz failini adalete teslim etmeyi, cinsel tacize maruz kalan çocuk mağdurları daha iyi tespit edebilmeyi ve bu çocukların yardım ve desteklerimizden yararlanabilmesini sağlamak üzere ortak kaynakları güçlendirmeyi amaçladığını ifade etti.

Komisyon tarafından yayımlanan basın bildirisinde, internette cinsel istismar ve sömürü mağduru çocukların bir milyondan fazla görüntüsünün yer aldığının tahmin edildiği ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) verilerine göre her yıl bunlara 50.000 çocuk istismarı görüntüsünün daha eklendiği kaydediliyor. Sınırötesi suç şebekelerinin varlığı, uluslararası bilgi alışverişindeki eksikler ve yasal boşluklar ülkelerin bu durumla tek başına mücadele etmesini imkansız kıldığı belirtilerek internette çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının daha etkili soruşturulması ve suçluların daha iyi tespit edilerek kovuşturulması için uluslararası işbirliğinin gerekli olduğuna dikkat çekiliyor.