İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

AVRUPA PARLAMENTOSU AB TEK PATENT KURALLARINI ONAYLADI

11 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu 3 farklı oylama sonucunda, tek patent, dil rejimi ve birleştirilmiş patent mahkemesinden oluşan  “AB patent paketi”ni onayladı. Yaklaşık 30 yıldır devam eden müzakerelerin AP’nin onayıyla sonuçlanması, AP’de konuşan Avrupa Komisyonu’nun Tek Pazardan Sorumlu Üyesi Michel Barnier tarafından tarihi bir başarı olarak nitelendirildi.

Yeni patent rejiminin uygulamaya girmesi ile birlikte, AB’de patent alma maliyetinin yüzde 80 oranında azalması –bugün geçerli olan yaklaşık 36.000 avrodan 4725 avroya- bekleniyor. Yeni AB patent kurallarına göre tek Avrupa patenti 25 Üye Devlette otomatik olarak koruma sağlayacak.  Yeni sisteme göre, mucitler tek AB patenti için Avrupa Patent Örgütü’ne başvuruda bulunabilecekler. Başvuruların İngilizce, Fransızca ve Almanca yapılması, eğer başka bir dilde ise, bu dillere tercümesini de içermesi gerekiyor. Tercüme ücretleri küçük ve orta boy işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, üniversiteler ve kamu araştırma kurumları için karşılanacak. Patent yenileme ücretlerinin de küçük firmaların karşılayabileceği düzeylerde belirlenmesi öngörülüyor.

Tek bir patent mahkemesi oluşturacak olan uluslararası anlaşma ise, 1 Ocak 2014 tarihinde veya İngiltere, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere 13 taraf ülkenin onayından sonra yürürlüğe girecek. Tek patent ve dil rejimi ile ilgili diğer iki yasa ise 1 Ocak 2014 tarihinde veya uluslararası anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihte uygulanmaya başlayacak. Tek patent uygulamasının ABD ve Japonya gibi rakipler karşısında AB’nin rekabet gücünü artıracağı öngörülüyor.

Tek patent sistemine katılmayan iki AB üyesi devlet olan İspanya ve İtalya’nın ise, başvuruların sadece İngilizce, Almanca veya Fransızca olarak yapılması şartını protesto ettiği belirtiliyor.