İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

AP VE ÜYE DEVLETLER SAHTE MÜLTECİ BAŞVURULARINA KARŞI ANLAŞMAYA VARDI

Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler, kimi üçüncü ülkelerden yapılan sahte mülteci taleplerinde yaşanan artış nedeniyle, bu ülkeler ile mevcut olan vize serbestliği anlaşmalarının kaldırılmasına yönelik sürdürülen müzakerelerde anlaşmaya vardı.

Hatırlanacağı üzere, 2008 ve 2009 yıllarında, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya ve Bosna-Hersek ile imzalanan anlaşmalar sonrasında, bu ülke vatandaşlarına vizesiz olarak Schengen alanına girebilme imkanı verilmişti. Mayıs 2011 tarihinde ise, aralarında Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Fransa’nın da bulunduğu Üye Devletler, ülkelerine sahte mülteci başvurusu yaparak gelen üçüncü ülke vatandaşlarının sayısındaki hızlı artış nedeniyle, AP’ye bir öneride bulunmuş ve mevcut yasal düzenlemelere söz konusu ülkeler ile varolan vize serbestliği anlaşmasının askıya alınabilmesi imkanı sağlayan bir madde önermişlerdi. Söz konusu madde, özellikle Balkan ülkeleri ile olan vize serbestisini 6 aydan başlayan bir zaman aralığında askıya almayı öngörüyor. Üye Devletler, söz konusu üçüncü ülkelerden yapılan sahte mülteci başvuruları nedeniyle, tüm AB mülteci sisteminin zarar gördüğünü savunuyordu. Özellikle son dönemde Almanya, Sırbistan ve Makedonya hükümetlerini, sahte mülteci başvurusu yapan vatandaşları nedeniyle ciddi şekilde uyarmıştı. Eylül 2012 tarihinde Alman Bakan Hans-Peter Friedrich, sadece bir ay içerisinde Sırbistan’dan yapılan sahte mülteci başvurusu sayısının üçe katlandığını açıklamış, Makedonya’dan yapılan başvuru sayısının ise bir ay içerisinde yüzde 70 arttığına dikkat çekmişti.

Kaynaklara göre, 5 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler arasında anlaşmaya varılan madde, doğrudan vize serbestliği sisteminin kaldırılmasını sağlamazken, Üye Devletlere gerekli olması durumunda programı askıya alma imkanını veriyor. Üye Devletler, gerekli olması halinde Avrupa Komisyonu’na başvuru yaparak, durumun incelenmesini talep edecek, Avrupa Komisyonu’nun ilgili komitesi ise oyların üçte ikisini gerektiren bir çoğunluğun onayı durumunda, 6 aylığına vize serbestisi anlaşmasını askıya alabilecek.