İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

AB-ABD Enerji Konseyi Toplantısı yapıldı

2009 yılından bu yana toplanan AB-ABD Enerji Konseyi’nin 4’üncü Toplantısı 5 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantıda enerji güvenliğinin sağlanması için piyasa şeffaflığının önemine vurgu yapılırken, iyi yönetişim, uluslar arası piyasalar ve yatırımlar ele alındı. AB ve ABD İran’a uygulanan petrol ambargosu, enerjiye evrensel erişim, daha iyi enerji verimliliği ve küresel düzeyde yenilenebilir enerjinin gelişmesi konularında uzlaşmaya vardı. Güney Gaz Koridoru konusundaki ilerlemeyi memnuniyetle karşılayan taraflar önümüzdeki dönemde kaya gazı konusunda işbirliğini artırmayı hedeflediklerini açıkladılar.

luslara: ? ? ?`?]ecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kredi notunu, fonların finansal destekçileri arasındaki kredi risklerinin yüksek korelasyonunu gerekçe göstererek düşürdü. Moody’s ESM'nin kredi notunu Aaa'dan Aa1'e 
indirirken, EFSF'nin geçici notunu da Aaa'dan Aa1'e çekti.  Moody's ayrıca her iki fonun kredi notu görünümünü de negatifte bıraktığını açıkladı.  Uzmanlar kredi notu indiriminin EFSF'ye en büyük ikinci katkıyı sağlayan  Fransa'nın notunun Moody's ve Standard&Poor's tarafından aşağı  çekilmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Buna karşılık bazı uzmanlar Moody's'in Fransa'nın kredi notunu  indirmesinin ardından ülkenin 10 yıllık tahvil  faizlerinin düşmesinin yatırımcıların bu tür not hamlelerini önemsemediğini gösterdiğini ifade ediyor. Diğer yandan EFSF'nin notunun destekçilerinin kredi itibarına bağlı olduğuna  dikkat çekenler ise EFSF'nin notunun  indirilmesinin, Euro Bölgesi kurtarma fonunun, Avrupa'nın  çekirdeğindeki ekonomik kötüleşmeyi yansıttığını belirtti.