İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

AB arabuluculuğundaki Belgrad-Priştine diyaloğunda sınır yönetimine ilişkin anlaşma sağlandı

4 Aralık 2012 tarihine AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın başkanlığında gerçekleşen AB arabuluculuğundaki diyaloğun üçüncü toplantısında bir araya gelen Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ve Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç sınır yönetimi konusunda anlaşmaya vardılar.

Entegre sınır yönetimi (IBM) konusunda daha önce varılan anlaşmanın uygulanması konusu ele alındı. Sırbistan ve Kosova başbakanları IBM çalışma gruplarının kararlarını teyit ederek, Kosova ile Sırbistan arasındaki iki sınır kapısının (1 ve 3 no.lu sınır kapıları) 10 Aralık itibarıyla faaliyete geçeceğini ve 31 Aralık’ta da iki kapının daha (5 ve 31 no.lu sınır kapıları) faaliyete geçeceğini bildirdiler.

Sırbistan ve Kosova başbakanları ayrıca Priştine ve Belgrad’da görev yapacak birer irtibat sorumlusu atanmasına karar verdiler.

Kosova Başbakanı Thaçi, Kosova Polis Teşkilatı kapsamında dini ve kültürel mirasın korunmasıyla görevli çok ırklı (multiethnic) bir polis gücünün oluşturulduğunu açıkladı. Taraflar enerji ve telekomünikasyon alanlarındaki çalışmaların uzmanlar seviyesinde sürdürülmesine karar verdiler.

Bilindiği üzere, Kosova ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Sırbistan’ın AB üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için yerine getirmesi gereken tek ve en önemli kriter niteliğinde. Avrupa Komisyonu, 10 Ekim 2012 tarihinde açıkladığı 2012-2013 Genişleme Stratejisi’nde, 1 Mart 2012 tarihinde AB aday ülkesi ilan edilen Sırbistan’ın üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için bağımsızlığını tanımadığı Kosova ile ilişkilerini belirgin ve sürdürülebilir bir şekilde iyileştirmesi ve normalleştirmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmişti.