İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-12 ARALIK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Avrupa Komisyonu`nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle görüşmesi, Füle’nin Fransa Senatosu`nun Dışişleri ve Avrupa İşleri Komisyonlarının ortak oturumunda yaptığı konuşmada Fransa’nın Türkiye’nin üyelik müzakerelerindeki beş başlık üzerindeki vetosunu kaldırması yönündeki talebi yer aldı.

Devamını Oku

2012 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ OSLO’DAKİ RESMİ TÖRENDE AB’YE TAKDİM EDİLDİ

En önemli üç AB kurumunun başkanları, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AB’nin 60 yıldır Avrupa`da barış, uzlaşma, demokrasi ve insan haklarının ilerletilmesindeki rolünden dolayı layık görüldüğü Nobel Barış Ödülü’nü 10 Aralık 2012 tarihinde Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan resmi törenle AB’yi temsilen kabul ettiler.

Devamını Oku

İKV KIDEMLİ UZMANI MELİH ÖZSÖZ, "AB ÜLKELERİYLE VİZE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" TOPLANTISINDA KONUŞTU

TOBB tarafından, Konya Ticaret Odası`nın ev sahipliğinde 6 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen "AB Ülkeleriyle Vize Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantıya katılan İKV Kıdemli Uzmanı Melih Özsöz, "Vize Şikayet Hattı" Projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Devamını Oku

FÜLE FRANSA’YA BEŞ MÜZAKERE BAŞLIĞINA KOYDUĞU VETOYU KALDIRMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu`nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 4 Aralık 2012 tarihinde Fransa Senatosu`nun Dışişleri ve Avrupa İşleri Komisyonlarının ortak oturumunda yaptığı konuşmada Türkiye-AB üyelik müzakereleri ile ilgili Fransa’nın bloke ettiği beş başlığın açılması yönünde çağrıda bulundu.

Devamını Oku

ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 4 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu`nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER KONSEYİ’NDE TÜRKİYE’NİN ÜYELİK MÜZAKERELERİ ELE ALINDI

11 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen AB Genel İşler Konseyi toplantısında genişleme konusu da ele alındı. Konsey toplantısı sonuç bildirisinde, genişlemenin AB’nin ana politikalarından biri olmaya devam ettiği, Avrupa’da barış, demokrasi ve istikrarı pekiştirdiği ve AB’nin küresel meydan okumalara karşı durmasına ve stratejik çıkarlarını elde etmesine katkıda bulunduğu belirtildi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ GENEL İŞLER KONSEYİ SONUÇLARINA İLİŞKİN BİR DEĞERLENDİRME YAYIMLADI

T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın AB Genel İşler Konseyi sonuçlarına ilişkin olarak 12 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan değerlendirmesini aşağıda bilginize sunuyoruz: AB Genel İşler Konseyi’nin 11 Aralık tarihli toplantı sonuçları yayımlanmıştır.

Devamını Oku

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN TÜRKİYE’YE BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 Aralık’ta Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ’NDE TÜRK DIŞ POLİTİKASINA İLİŞKİN BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

6 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi (AFET) “Türk Dış Politikası: Sorunlar, Perspektifler ve AB ile İşbirliği” konulu toplantıya ev sahipliği yaptı.

Devamını Oku

İRLANDA’NIN AB BAKANI, AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞINDA TÜRKİYE İLE EN AZ BİR BAŞLIĞI MÜZAKEREYE AÇMAK İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI

İrlanda’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton Zaman Gazetesi’ne verdiği demeçte İrlanda’nın 1 Ocak 2013 tarihinde GKRY’den devralacağı AB Konseyi dönem başkanlığında Türkiye ile en az bir başlığın açılmasını hedeflediklerini belirtti.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 48 ÜLKE ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINA KARŞI BİRLİK OLDU

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ABD Adalet Bakanı Eric Holdner ile birlikte Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 48 ülkeyi bir araya getiren “İnternette Çocuklara yönelik Cinsel İstismara karşı Küresel İttifak”ın açılışını yaptı.

Devamını Oku

AB KONSEYİ BAŞKANI VAN ROMPUY EKONOMİK VE PARASAL BİRLİK İÇİN YOL HARİTASI’NI AÇIKLADI

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Ekonomik ve Parasal Birliğin güçlendirilmesi için öngörülen ve 28 Kasım’da Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yol haritasının detaylarına ilişkin raporu açıkladı.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

4 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında öncelikle bankacılık birliğinin sağlanmasının temel bileşeni olan bankacılık denetimine ilişkin mevzuat tasarıları görüşüldü.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE, ORTA DOĞU BARIŞ SÜRECİ VE MALİ GÜNDEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

10 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanlarının gündeminde Suriye’de süren şiddet, Ortadoğu barış süreci, Mısır’da yaşanan olaylar, Batı Balkanlar ve Ukrayna-AB ilişkileri gibi birçok önemli konu yer aldı. AB dışişleri bakanları, Suriye Muhalifleri ve Devrimci Güçleri Koalisyonu lideri Muaz El Hatib ile görüş alış verişinde bulundular.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU AB TEK PATENT KURALLARINI ONAYLADI

11 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu 3 farklı oylama sonucunda, tek patent, dil rejimi ve birleştirilmiş patent mahkemesinden oluşan “AB patent paketi”ni onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, 2012 AB ENDÜSTRİYEL AR-GE YATIRIM SKOR TAHTASI RAPORUNU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, 6 Aralık 2012 tarihinde, Ar-Ge yatırımlara göre sıralanan, 1500 şirketin ekonomik ve mali verilerini içeren “2012 AB Sanayi Ar-Ge Yatırım Skor Tahtası” (2012 EU Industrial R&D Investment Scoreboard) Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, ekonomik krize rağmen, Avrupa şirketlerinin araştırma ve geliştirme alanında yatırım yapmaya devam ettikleri gözleniyor.

Devamını Oku

AP VE ÜYE DEVLETLER SAHTE MÜLTECİ BAŞVURULARINA KARŞI ANLAŞMAYA VARDI

Avrupa Parlamentosu ve Üye Devletler, kimi üçüncü ülkelerden yapılan sahte mülteci taleplerinde yaşanan artış nedeniyle, bu ülkeler ile mevcut olan vize serbestliği anlaşmalarının kaldırılmasına yönelik sürdürülen müzakerelerde anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

2012 YILI YOLSUZLUK ALGISI ENDEKSİ AÇIKLANDI

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açıklanan Yolsuzluk Algısı Endeksi ekonomik krizin Avro Alanı ülkelerini olumsuz etkilediğini, Yunanistan ve Bulgaristan’ın sıralamada en altta yer alan AB Üye Devletleri olduğunu ortaya koydu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN VERGİ KAÇAKÇILIĞINA KARŞI EYLEM PLANI

Avrupa Komisyonu 6 Aralık 2012 tarihinde vergi kaçakçılığı ve sahteciliği ile mücadele ve şirketlerin iç pazarda vergi ödemekten kaçınmak için oluşturdukları saldırgan vergi planlama stratejilerine karşı koyulması için üye devletlere yardımcı olmak amacıyla iki tavsiye kararından meydana gelen kapsamlı bir eylem planı sundu.

Devamını Oku

BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI’NDA KYOTO PROTOKOLÜ 8 YIL UZATILDI

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 18’inci Taraflar Konferansı (UNFCCC, COP18) bu yıl Katar’ın başkenti Doha’da 26 Kasım-7 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleşti.

Devamını Oku