İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 KASIM-4 ARALIK 2012

BAŞBAKAN ERDOĞAN İSPANYA’YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye-İspanya 4’üncü Hükümetler Arası Zirve sebebiyle İspanya'ya bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye-İspanya ikili ilişkilerine ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. İspanya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ile yaptıkları görüşmede ikili ilişkileri tüm boyutları ile ele aldıklarını ifade etti. Özellikle son 10 yılda İspanya-Türkiye ilişkilerinin nereden nereye geldiğini değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Erdoğan, ilişkileri siyasi, ekonomik, ticari ve savunma sanayii boyutları ile ele aldıklarını belirtti. İspanya'nın, AB üyelik sürecinde her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu ve Türkiye’ye destek verdiğini belirten Erdoğan, İspanya'nın AB Dönem Başkanlığından bu yana yaşanan süreci de değerlendirdiklerini vurguladı. Türkiye’nin 50 yıldır Avrupa Birliği kapısında olduğunu ve hiçbir ülkeye uygulanmayan yaklaşım tarzının Avrupa Birliği'nde siyasi nedenlerle Türkiye'ye uygulandığını belirtti. 1963 yılından bu yana gelinen noktayı 35 müzakere başlığından yalnız 13 başlığın açılması olarak özetleyen Başbakan Erdoğan, son birkaç yılda siyasi sebeplerden dolayı açılan fasılların kapanmayacağı yönündeki bir yaklaşımın benimsendiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, yaşananlara rağmen Türkiye’nin AB üyeliği yolunda sabırla ve sıkı çalışmayla devam ettiğini de vurguladı.

Türkiye ile İspanya’nın yaklaşık 8 milyar avro dış ticaret hacmine sahip olduğuna dikkat çeken Erdoğan, ticari ilişkilerin artarak devam ettiğini ancak hedeflerinin daha büyük olduğunu ifade etti. Türkiye'de 400'ü aşkın İspanyol girişimci kurum bulunduğunu belirten Erdoğan, bu kurumların enerji, finans ve altyapı alanlarında Türkiye'de faaliyetlerde bulunduklarını ifade etti. Türk girişimcilerin İspanya'daki faaliyetlerine de değinen Başbakan Erdoğan, bu girişimleri bundan sonraki süreçte de farklı bir şekilde devam ettirmek istediklerini bildirdi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdikleri desteğin sürdüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Erdoğan, son 2,5 yılda, İspanya'nın dönem başkanlığından sonra hiçbir faslın açılmadığını belirtirken, İspanya'nın bugüne kadar vermiş olduğu desteğin ahde vefanın en güzel örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğin altını çizerek, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin sağlam temellere dayandığını ve AB'nin artık ciddi bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini ifade ederken, Türkiye’nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, karşı tarafın da gereken adımları atması gerektiğini belirtti. Rajoy aynı zamanda Türkiye'de canlı bir ekonomi gördüklerini dile getirerek, aynı durumun İspanya için de söz konusu olmasını temenni etti.

Zirve çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da İspanyol mevkidaşlarıyla bir araya geldiler. Buluşmada aynı zamanda Türkiye ile İspanya arasında bir iş forumunun oluşturularak, ilgili bakanlar vasıtasıyla iş adamlarının çok daha sık bir araya gelmelerinin sağlanacağı bildirildi. 

İspanya ziyareti dönüşünde açıklamalarda bulunan Erdoğan, İrlanda'nın AB dönem başkanlığında üyelik sürecinin hızlanacağını ayrıca İspanya’nın Türkiye'nin AB müzakerelerinde rekabet, devlet yardımları ve sosyal politikalar konularındaki başlıkların hemen açılması için destek vereceklerini belirtti. İspanya Başbakanı ile vize konusunda da bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Erdoğan, bu konuda ikili bir çalışmanın başlatılacağını sözlerine ekledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, AB sürecinin hızlandırılması amacıyla yakın tarihte bir Brüksel ziyareti gerçekleştireceğini vurguladı