İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 KASIM-4 ARALIK 2012

SLOVENYA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI ESKİ BAŞBAKAN PAHOR OLDU

Slovenya’da 2 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 67,4’ünü alan eski Başbakan Borut Pahor, Slovenya’nın dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Danilo Türk ise oyların yüzde 32,5'ini aldı. Seçime katılım oranı ise yüzde 42 olarak açılanırken,  katılımın düşük olmasının, hava şartları ve Slovenya vatandaşlarının demokratik sürece ve devlet kurumlarına karşı olan güvensizliğinden kaynaklandığı belirtildi. Eski Yugoslavya'dan ayrılarak 1991'de bağımsızlığını ilan eden Slovenya‘nın dördüncü Cumhurbaşkanı olan Borut Pahor, halkın siyasete karşı olan güvenini geri getirmek istediğini ve cumhurbaşkanı olarak hükümet ve muhalefet arasında iyi ilişkiler kurarak, ülkenin kurulduğu yıllardaki öz güvenini geri getirmeye çalışacağını belirtti.

Slovenya'nın bağımsızlığından sonra 1992'de milletvekili olan Pahor, 2000-2004 yılları arasında parlamento başkanlığı yaparken, 2004 yılında Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçildi. 2007'den sonra sosyal demokratların Slovenya'da ikinci siyasi güç haline gelmesiyle sağ kanat karşısındaki en etkili lider olurken, 2008'de kurulan koalisyonda yer alan Pahor, 2008 yılında yapılan parlamento seçimlerinde kazandığı başbakanlık görevini 2012 yılının Şubat ayına kadar sürdürdü.

Seçimi kaybeden mevcut Cumhurbaşkanı Danilo Türk ise yaptığı açıklamada, Pahor'u tebrik ederken, Cumhurbaşkanlığı yaptığı sürede başarılı olduğunu ve bunun gelecekte belli olacağına inandığını ifade etti. Türk, ülkesinin daha iyi geleceği için her zaman aktif ve tecrübeli bir vatandaş olarak kalacağını belirtti.