İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 KASIM-4 ARALIK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) gündeminde üzerinde uzun süredir anlaşmanın sağlanamadığı Yunanistan’ın ikinci kredi dilimi, Avrupa Komisyonu’nun ekonomik yönetişimi güçlendirmek üzere açıkladığı eylem planı ve kredi derecelendirme kuruluşlarına getirilen yeni kurallar yer aldı.

Devamını Oku

İKV AVRUPA KOMİSYONU’NA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 4 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. “AB’ye Pencere –Window to EU” olarak adlandırılan bu etkinlik kapsamında, aralarında İKV’nin yanında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO), basın ve akademyadan temsilcilerin bulunduğu bir grup Avrupa Komisyonu yetkililerinden AB’nin mevcut durumu, geleceğe yönelik senaryolar ve Türkiye ve AB ilişkileri konularında bilgi aldılar.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN İSPANYA’YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye-İspanya 4’üncü Hükümetler Arası Zirve sebebiyle İspanya`ya bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye-İspanya ikili ilişkilerine ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. İspanya`da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ile yaptıkları görüşmede ikili ilişkileri tüm boyutları ile ele aldıklarını ifade etti.

Devamını Oku

SLOVENYA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI ESKİ BAŞBAKAN PAHOR OLDU

Slovenya’da 2 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 67,4’ünü alan eski Başbakan Borut Pahor, Slovenya’nın dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Danilo Türk ise oyların yüzde 32,5`ini aldı.

Devamını Oku

EKONOMİK VE PARASAL BİRLİĞİN GÜÇLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN YOL HARİTASI YAYINLANDI

Avrupa Komisyonu 28 Kasım 2012 tarihinde Ekonomik ve Parasal Birliğin (EPB) nasıl güçlendirilebileceğine ilişkin bir yol haritası yayınladı. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Yunanistan’ın borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin olarak varılan anlaşma gibi, son zamanlarda atılan adımlara rağmen Ekonomik ve Parasal Birliğin halen aşılması gereken birtakım sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, hazırlanan Komisyon belgesinin EPB’nin zayıf yönlerini ortaya koyduğunu ve alınması gerekli önlemleri belirlediğini ifade etti.

Devamını Oku

KREDİ DEĞERLENDİRME AJANSLARI REFORMU KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARILDI

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi 27 Kasım 2012 tarihinde kredi değerlendirme ajanslarının denetimine ilişkin yeni kurallar konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YILLIK BÜYÜME ARAŞTIRMASINI KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu 28 Kasım 2012 tarihinde Üye Devletleri krizden yeniden büyümeye yönlendirecek beş önceliği içeren 2013 yılı Yıllık Büyüme Araştırması’nı (YBA) kabul etti.

Devamını Oku

ÜYE DEVLETLER, AVRUPA KOMİSYONU’NUN JAPONYA İLE TİCARİ ANLAŞMA MÜZAKERELERİNİ BAŞLATMASINI ONAYLADI

29 Kasım 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Ticaret Bakanları Konseyi toplantısında, Üye Devletler, Avrupa Komisyonu’na Japonya ile ticari anlaşma müzakerelerini başlatması için yetki verdiler.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON ORTA ASYA’YI ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 27-30 Kasım 2012 tarihlerinde Orta Asya’yı ziyaret etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ FÜLE HIRVATİSTAN VE BOSNA-HERSEK’TE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, 26 Kasım 2012 tarihinde Hırvatistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. 4’üncü Balkan Sivil Toplum Forumu’na iştirak eden Füle, bölgedeki ülkelerin AB entegrasyon sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, SCHENGEN ALANI İKİNCİ RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, Schengen Alanı’na ilişkin olarak hazırlanan ikinci raporunu kamuoyuna açıkladı.

Devamını Oku

AB EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KONSEYİ 26-27 KASIM’DA TOPLANDI

26-27 Kasım tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelen AB eğitim ve kültür bakanları, okuryazarlık, kültürel yönetişim, Avrupa 2020’de eğitim ve öğrenim konularını görüştüler ve Yaratıcı Avrupa Programı’nı belirleyen bir düzenlemeyle ilgili öneri üzerinde kısmi genel bir yaklaşımı ortaya koydular.

Devamını Oku