İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN SEMİNERLER DİZİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) çeşitli kararlarınla haksız uygulama olduğu belirtilen vize konusunda hukuki argümanları irdelemek ve çözüm yolları belirlemek üzere düzenlenen seminerler dizisinin üçüncü toplantısı 6 Aralık 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun açış konuşmasını yaptığı toplantıda, Abatay davasını Almanya’da ve ATAD’da yürüten avukat Dr. Rolf Gutman, “Ortaklık Anlaşmasında Standstill Hükmünün Getirdiği Hareketlilik: Türkiye – AB Ortaklık Hukukundaki Son Gelişmeler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Serinin dördüncü toplantısı 17 – 18 Ocak 2008 tarihlerinde , İstanbul TOBB Plaza’da Belçika Federal Meclisi Senatörü ve Leuven Üniversitesi, Avrupa Sosyal Güvenlik Hukuku Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Danny Pieters ve Prof. Dr. W. Schoukens’in katılımlarıyla “Türk Vatandaşlarının 1980 Ortaklık Konseyi Kararlarından Kaynaklanan Sosyal Güvenlik Hakları” başlığı ile gerçekleştirilecektir. Toplantıda ATAD kararları ile teyid edilmesine karşın, AB düzeyinde genel uygulamaya konulmayan Türk vatandaşlarına yönelik sosyal güvenlik hakları irdelenecektir.

2008 yılı Ocak ayında düzenlenecek son kollokyumda ise, Kassel İdare Mahkemesi Yargıcı Dr. Klaus Dienelt, Darmstadt İdare Mahkemesi Başkanı Dr. Wolfram Molitor, Türkiye - AT Ortaklık Hukuku Uzmanı Dr. Völker Pfaff, Federal Polis Akademisi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Stoppa ve Prof Dr. Westpfahl; vize uygulamasının hukuka aykırılığını vurgulayıp vizenin aşamalı olarak kaldırılması konusundaki çözüm önerilerini ortaya koyacaklardır.

Toplantılara ilişkin detaylı bilgiye www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.