İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

YUNANİSTAN VE TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLARI BİRARAYA GELDİ

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 4 Aralık 2007 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile biraraya geldi . Toplantı kapsamında iki bakan yeni bir ''güven artırıcı önlemler'' paketini imzaladı. İmzalanan yeni pakette daha çok askeri konularda önlemlerin yer aldığı belirtildi. Bu kapsamda “güven artırıcı önlemler paketi” beş önemli başlıkta işbirliğinin geliştirilmesini içeriyor:

  • İki ülkenin askeri komutanlarının düzenli görüşmeler gerçekleştirmesi;
  • NATO çerçevesinde barışı destekleme harekatlarına katılmak üzere müşterek bir hareket birliği kurulması;
  • Birleşik bir kara birliği teşkil edilmesi;
  • Birleşik doğal afet, kurtarma ve insani yardım görev birliğinin oluşturulması;
  • Trakya'da, Türk-Yunan sınırındaki birliklerin komutanları arasında görüşmelerin yapılması.

Görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında Dışişleri bakanları, Türkiye ile Yunanistan arasında açıklanmış olan 5 yeni güven artırıcı önlemin, iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletme yönündeki ortak iradenin kanıtı olduğunu söylediler. İyi komşuluk ilişkilerine büyük önem verdiklerini ifade eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, Türkiye'nin AB süreciyle birlikte yeni bir dönemin başladığını, bunun sadece Türk halkı için değil, ikili ilişkiler ve bütün bölge için yeni bir dönem anlamına geldiğini kaydetti. AB konusunda, bölgede güvenliğin ve istikrarın hakim olması ve güçlü bir demokrasi için Türkiye'nin AB'ye üye olmasının şart olduğunu söyleyen Dora Bakoyanni, Kıbrıs sorununun kalıcı ve adil çözümü için, iki toplum ve iki devlet temeline dayanmasının son derece önemli olduğunu belirtti.  Bakoyanni, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin bu çerçevede değerlendirilmesi ve AB kriterleri bağlamında tam üyelik amacının gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise, Yunanistan'ın Türkiye’nin AB sürecine verdiği destekten büyük memnuniyet duyduklarını, bu desteğin güçlenerek devam etmesini de beklediklerini söyledi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog sürecinin, atılan önemli adımlarla artık bir ortaklık ilişkisine dönüştüğünü ifade eden Babacan, enerji, ticaret, bankacılık, turizm ve ulaştırma gibi sektörlerde sağlanan gelişmelerin bunun açık bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ayrıca basın toplantısında iki ülke Dışişleri Bakanları, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in 2008 Ocak ayı sonunda Türkiye’yi  ziyaret edeceğini açıkladı.