İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

JANEZ LENARCİC, SLOVENYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren AB Dönem Başkanlığını devralacak Slovenya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Janez Lenarcic, 6 Aralık 2007 tarihinde Brüksel’de Slovenya’nın AB Dönem Başkanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Slovenya’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında AB Konsey Zirvesinde imzalanması beklenen Reform Antlaşmasının bir numaralı gündem maddesini oluşturacağını söyleyen Lenarcic, Üye Devletlerdeki oylama ile ilgili olarak her devletin kendine özgü prosedürü olduğu gerekçesiyle oylamaların eş zamanlı olarak yapılmasının zor olacağını belirtti. Slovenya’nın küçük bir ülke ve yeni bir AB üyesi olduğunu ancak AB Dönem Başkanlığı sürecinde kendilerini bekleyen zorluklara uzun zamandır hazırlandıklarını ifade eden Lenarcic, bu çerçevede AB kurumları ile tam bir işbirliği içinde olacaklarını belirtti. 2008 yılının ikinci döneminde başkanlığı devralacak Fransa’nın kendilerine destek olduğunun altını çizen Lenarcic, Slovenya’nın AB Dönem Başkanı Portekiz adına Karadağ ve Makedonya’da temsilcilik de yaptığını hatırlattı.
Janez Lenarcic, Slovenya’nın dönem başkanlığı sırasında Balkan ülkelerinin üyelik sürecini hızlandırmaya öncelik vereceklerini, bu ülkelerin Avrupa’ya ait olduğunun kendilerine belirtileceğini vurgulayarak, toptan bir dönüşüme inanmadıklarından belli bir üyelik paketini tercih etmeyeceklerini vurguladı. Bölgesel işbirliğinin destekleneceğini ifade eden Lenarcic, diğer yandan bu ülkeler için olabildiğince çabuk ve en iyi bir şekilde sürece devam edileceğini, yine de kesin bir tarih verilmesinin zor olduğunu ifade etti.
Kosova’nın durumuna da değinen  Janez Lenarcic, bu konuda AB içinde birlik sağlanmazsa, savunma politikasının ve Avrupa’nın bütünlüğünün tehlikeye gireceğini savundu.