İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

RUSYA’DA PARLAMENTO SEÇİMLERİ YAPILDI

2 Kasım 2007 tarihinde Rusya’da yapılan parlamento seçimlerini, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liste başından aday olduğu Birleşik Rusya Partisi kazandı. Rusya Merkez Seçim Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in liste başından aday olduğu Birleşik Rusya Partisi, oyların yüzde 64.1’ini, Komünist Parti oyların yüzde 11.6’sını, aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski’nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti oyların yüzde 8.2’sini, Adil Rusya Partisi oyların yüzde 7.8’ini ve Tarım Partisi oyların yüzde 2.3’ünü kazandı. Seçim sonuçlarına göre Birleşik Rusya Partisi, 450 milletvekilinin bulunduğu Rusya Parlamentosu’na 306, Liberal Demokrat Parti 45 ve Adil Rusya Partisi 42 milletvekili göndermeye hak kazandı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonuçların halkın kendisine güvendiğini gösterdiğini ve Rusya'nın siyasi istikrarına işaret ettiğini ifade etti.

Parlamento seçimleri sonrasında, uluslararası gözlemciler seçim sürecine ilişkin olarak ve seçimlerin adil olmadığını ve Avrupa’nın demokratik standartlarını karşılamadığını açıkladı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi adına seçimleri takip eden Heyet Başkanı Luc Van den Brande, yaptığı açıklamada, seçimlerde gerçek bir kuvvetler ayrılığı olmadığını, daha ziyade Devlet Başkanı Vladimir Putin’in politikaları için düzenlenen referandum niteliğinde olduğunu söyledi.

Yönetimin seçim kampanyası üzerinde yoğun bir etkisi olduğunu ifade eden Van den Brande, sonucu etkilemeye yönelik suiistimaller olduğunu ve oy kullanmada gizlilik ilkesinin ihlal edildiğini savunarak, seçimlerin adil olduğunun kesinlikle söylenemeyeceğini ifade belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner ise, seçim sürecinde, ifade ve toplanma özgürlüğü gibi temel hakların ihlal edildiğini söyledi. Ferrero-Waldner, seçimler sırasında demokrasinin gelişimi açısından birçok kaygı verici unsurun bulunduğunu ifade etti. Almanya Hükümet Sözcüsü Thomas Steg ise, seçimlerin Batı standartları ile karşılaştırıldığında özgür ve demokratik olmaktan çok uzak olduğunu kaydetti.