İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSINDA AVRUPA BİRLİĞİ YENİ DÜZENLEMELERE ÖNCÜLÜK EDİYOR

3 Aralık 2007 tarihinde Bali’de başlayan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 13. Taraflar Konferansı ve Kyoto Protokolü’nün 3. Taraflar Buluşması, Avustralya’nın yeni Başbakanı Kevin Rudd’ın Kyoto Protokolünün onay belgesini 4 Aralık 2007 tarihinde imzalaması ile başladı. Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Üyesi Stavros Dimas, bu gelişmenin 16 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe giren Protokolün önemini bir daha gösterdiğini ve sera etkili gaz emisyonlarının kısıtlandırılması için gelişmiş ülkelerin örnek olmaları gerektiğini yeniden ortaya çıkardığını açıkladı. 

Protokol hükümleri uyarınca belirli gazların emisyonunu beş yıllık bir süre içerisinde 2012 senesine kadar farklı yöntemler kullanarak öngörülen hedefler doğrultusunda azaltmayı üstlenen Taraflar, aynı zamanda Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından imzalanmayan Protokol’ü izleyecek olan yeni düzenleme ile ilgili müzakerelere başladı.

2009 senesi sonunda uluslararası bir uzlaşmaya varılması ile yeni bir metnin kabul edilmesi için önderlik eden AB temsilcileri, küresel ısınmanın sanayileşme öncesi sıcaklık seviyelerinin 2°C üstünde sınırlanması gerektiğini vurguladı. 2020 yılına kadar sera etkili gaz emisyonlarını 1990 seviyelerine göre yüzde 30 oranında azaltmayı hedefleyen Birlik heyeti,14 Aralık 2007 tarihine kadar devam edecek olan Konferansın iklim değişikliği sorunun çözülmesi için önemli bir adım olduğunu tekrarladı.