İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 ARALIK 2007

TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN SEMİNERLER DİZİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) çeşitli kararlarınla haksız uygulama olduğu belirtilen vize konusunda hukuki argümanları irdelemek ve çözüm yolları belirlemek üzere düzenlenen seminerler dizisinin üçüncü toplantısı 6 Aralık 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Devamını Oku

SEKİZİNCİ AB-HİNDİSTAN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sekizinci AB-Hindistan Zirvesi 29-30 Kasım 2007 tarihlerinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

YUNANİSTAN VE TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLARI BİRARAYA GELDİ

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 4 Aralık 2007 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile biraraya geldi .

Devamını Oku

JANEZ LENARCİC, SLOVENYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren AB Dönem Başkanlığını devralacak Slovenya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Janez Lenarcic, 6 Aralık 2007 tarihinde Brüksel’de Slovenya’nın AB Dönem Başkanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

RUSYA’DA PARLAMENTO SEÇİMLERİ YAPILDI

2 Kasım 2007 tarihinde Rusya’da yapılan parlamento seçimlerini, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liste başından aday olduğu Birleşik Rusya Partisi kazandı.

Devamını Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSINDA AVRUPA BİRLİĞİ YENİ DÜZENLEMELERE ÖNCÜLÜK EDİYOR

3 Aralık 2007 tarihinde Bali’de başlayan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 13. Taraflar Konferansı ve Kyoto Protokolü’nün 3. Taraflar Buluşması, Avustralya’nın yeni Başbakanı Kevin Rudd’ın Kyoto Protokolünün onay belgesini 4 Aralık 2007 tarihinde imzalaması ile başladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE BALIK STOKLARI SÖMÜRÜLMEYE DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği Sayıştayı, 5 Aralık 2007 tarihinde, Ortak Balıkçılık Politikası (OBP) veri toplama (avlanan balıkların rapor edilmesi), denetim ve yaptırım mekanizmalarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

“ROMA I” TÜZÜĞÜ, AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) 3 Aralık 2007 tarihinde, sözleşme hükümlerine ilişkin medeni ve ticari hukuk davalarında ulusal yargı kararlarının Üye Devletler içerisinde karşılıklı olarak tanınması ve uygulanmasını güçlendiren “Roma I” Tüzüğünü kabul etti.

Devamını Oku

SLOVAKYA AVRO ALANINA KATILMAYA HAZIR OLDUĞUNU AÇIKLADI

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 3 Aralık 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Slovakya’nın 2009 yılında Avro Alanına katılması için gerekli olan düşük enflasyon oranları, istikrarlı döviz fiyatları ve kontrol altında tutulan bütçe açığı gibi tüm koşulları yerine getirdiğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU VE AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) Rene van der Linden, 28 Kasım 2007 tarihinde Brüksel’de iki kurumun halihazırda yürüttüğü tamamlayıcı girişimlerin güçlendirilmesi amacıyla bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Devamını Oku

KÜLTÜRLERARASI DİYALOG YILI RESMİ OLARAK BAŞLADI

2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı, 4 Aralık 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Eğitim ve Kültür’den Sorumlu Üyesi Jan Figel tarafından Brüksel’de resmi olarak başlatıldı.

Devamını Oku

“KOBİ’LER İÇİN 7. ÇERÇEVE PROGRAMI”

Türkiye’de 7. Çerçeve Programı konusundaki en önemli bilgi ve başvuru kaynağı olan TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi ve İstanbul Sanayi Odası bünyesinde kurulu Avrupa Bilgi Merkezi‘nin işbirliğiyle, 7. Çerçeve Programı’nın temel özellikleri ve programın KOBİ’lere sunduğu avantajlar konusunda bilgi sunmak üzere “KOBİ’ler için 7. Çerçeve Programı” başlıklı bir kitapçık hazırlandı.

Devamını Oku