İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 ARALIK 2007

AB-AFRİKA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dönem Başkanı Portekiz’in başkenti Lizbon’da 7-9 Aralık 2007 tarihlerinde düzenlenen 2. AB-Afrika Zirvesi sona erdi. AB Dönem Başkanı Portekiz’in Başbakanı Jose Socrates ve Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado evsahipliğinde gerçekleştirilen Zirveye, AB üye ülke Devlet ve Hükümet Başkanlarının yanı sıra, Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana katıldı. Toplantıya ayrıca Afrika Birliği’ne üye 54 ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları ile aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden temsilciler katıldı. 2000 yılında ilki düzenlenen ve 7 yıllık aradan sonra ikincisi gerçekleştirilen AB-Afrika Zirvesi’nde, istikrar, kalkınma, göç ve ekonomi konuları ele alındı. Zirvede ayrıca serbest ticaret antlaşmaları ile Zimbabve ve Darfur’daki son durum da ele alındı.

Zirvede, eşitlik üzerine kurulu bir stratejik ortaklığı öngören “Stratejik Ortaklık Belgesi” üzerinde anlaşmaya varıldı. Kararlaştırılan eylem planı kapsamında 2010 yılına kadar, barışın güvenceye alınması, daha iyi yönetim, yoksullukla mücadele, iklim değişimi, göç gibi konularda işbirliğinin güçlendirilmesi, işbirliğinin hayata geçirilmesi için de Afrika Birliği ve AB Dönem Başkanları arasında düzenli toplantılar yapılması öngörülüyor. Üç yıl sonra düzenlenmesi planlanan zirve toplantısında da, işbirliğinin bilançosu çıkarılacak.

Zirve sonrasında yapılan basın toplantısında konuşan AB Dönem Başkanı Portekiz'in Başbakanı Jose Socrates, 2. AB-Afrika Zirvesi’nin tarihte yeni bir sayfa açtığını söyledi. Socrates, Zirve kapsamında belirlenen yeni anlayışla birlikte, yeni projelerin üretileceği ve uygulamaya koyulacağını belirtti. Afrika Birliği Başkanı, Gana Devlet Başkanı John Kufuor ise, Zirvenin AB-Afrika ilişkilerinde tarihi önem taşıdığını belirterek, üzerinde anlaşılan eylem planının ciddi olarak hayata geçirmesi gereken, her iki taraf için de bir meydan okuma olduğunu söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise, Avrupa'nın dış ilişkilerinde Afrika'nın bir öncelik olması gerektiğini vurguladı. Barroso, yardım eden ve yardım alan yaklaşımının ötesine geçilmesi ve kalıpların yıkılma zamanının geldiğini söyledi. 

2. AB-Afrika Zirvesi’ne katılan Başbakan Erdoğan ise, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El Beşir, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Romano Prodi, Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Birleşmiş Milletler’in eski Genel Sekreteri Kofi Annan ve Afrika Komisyonu Başkanı Alpha Ömer Konare ile kısa süreli görüştü. Başbakan Erdoğan ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile de bir araya geldi. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı. Erdoğan'ın AB liderleriyle yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin; Afrikalı liderlerle yaptığı görüşmelerde ise, ikili ilişkilerin ve Türkiye'nin Afrika kıtasına açılımının değerlendirildiği bildirildi.