İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 ARALIK 2007

AVRUPA TEMEL HAKLAR ŞARTI İMZALANDI

Avrupa Temel Haklar Şartı, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi başkanları tarafından 12 Aralık 2007 tarihinde Strazburg’da imzalandı.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN AB VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN GÜNDEMİNDEKİ KONULARA İLİŞKİN TOPLANTI DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 11 Aralık 2007 tarihinde, Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminin, özellikle yaklaşan Zirve öncesinde yoğunlaşması göz önüne alınarak medya ile görüş alış verişinde bulunulması amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

AB, 2007-2009 DÖNEMİ İÇİN KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIMLARI ONAYLADI

Avrupa Komisyonu Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan ve Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti’nin de içinde bulunduğu aday ülkelere yönelik 2007-2009 mali yardım paketini 7 Aralık 2007 tarihinde onayladı.

Devamını Oku

DANİMARKA REFORM ANTLAŞMASI’NI REFERANDUMA GÖTÜRMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen yaptığı açıklamada Lizbon’da 13 Aralık 2007 tarihinde üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları tarafından imzalanan AB Reform Antlaşması’nı referanduma götürmeyeceklerini belirtti.

Devamını Oku

AB-AFRİKA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dönem Başkanı Portekiz’in başkenti Lizbon’da 7-9 Aralık 2007 tarihlerinde düzenlenen 2. AB-Afrika Zirvesi sona erdi.

Devamını Oku

EBSO-İKV-DEÜ İŞBİRLİĞİ İLE “TAM ÜYELİK YOLUNDAKİ TÜRKİYE VE AB’NİN TÜRKİYE’YE YAKIN BÖLGELERE YAKLAŞIMI: YENİ AÇILIMLAR VE İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI” SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle 10 Aralık 2007 tarihinde “Tam Üyelik Yolundaki Türkiye ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Yakın Bölgelere Yaklaşımı: Yeni Açılımlar ve İşbirliği Fırsatları” semineri gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU LİZBON STRATEJİSİNİN 2005-2007 DÖNEMİNE İLİŞKİN İLERLEME RAPORUNU KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, revize edilen 2005-2007 dönemi Lizbon Stratejisi kapsamında ekonomik reforma ilişkin stratejik raporu 11 Aralık 2007 tarihinde kabul etti. Söz konusu rapor Mart 2008’de Konsey’e sunulacak.

Devamını Oku

İSTİKRAR VE ORTAKLIK SÜRECİNDE YER ALAN 5 ÜLKE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ

AB Dış İlişkiler Konseyi, 10 Aralık’ta, Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin AB’ye bağlandığını vurgulayan bir sonuç bildirgesini kabul etti.

Devamını Oku

ECUSTOMS PROGRAMI KABUL EDİLDİ

İngiliz Parlamenter Christopher Heaton Harris tarafından gümrükler ve ticarette kağıt ve belgesiz bir ortama ilişkin karar taslağı hakkında hazırlanan rapor, 11 Aralık 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda kabul edildi.

Devamını Oku