İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 KASIM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) gündeminde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Strazburg temasları vardı. 21 Kasım 2012 tarihinde, Strazburg ziyareti kapsamında Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve birçok Avrupa Parlamentosu üyesi ile bir araya gelen AB Bakanı Bağış, Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile vize yol haritası konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Malmström, Bağış’a vize serbestisine yönelik yol haritası üzerinde müzakerelerin son safhada olduğunu belirterek, yol haritasının birkaç hafta içerisinde Türk makamlarıyla paylaşılacağı haberini verdi.

Devamını Oku

İKV, TEPAV VE TUNAECS “ÇOK TARAFLI TİCARET SİSTEMİ VE YENİ NESİL SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI” KONULU BİR ULUSLARARASI KONFERANS DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi (MUTS) ve Avrupa Çalışmaları Türkiye Üniversiteler Birliği (TUNAECS) işbirliğinde 26 Kasım 2012 tarihinde “Çok taraflı Ticaret Sistemi ve Yeni Nesil Ticaret Anlaşmaları” konulu uluslararası bir konferans düzenlenmiştir. Konferansın amacı, Türk iş dünyası, kamu görevlileri ve sivil toplum örgütlerinin çok taraflı ticaret konuları hakkında bilgilendirilmesi ve ilgili çevrelere bölgesel ticaret anlaşmalarına ilişkin analitik bir yaklaşım sunulmasıdır.

Devamını Oku

İKV DEĞERLENDİRME NOTLARI SERİSİNDEN YENİ YAYIN

İKV Uzmanı Selen Akses’in hazırladığı “Türkiye’de iş ortamına ilişkin değerlendirmeler (güncellenmiş)“ başlıklı değerlendirme notunda (No:61), Türkiye’nin iş ortamı koşullarının incelendiği ve Uluslararası Finans Kurumu ve Dünya Bankası tarafından her yıl hazırlanan “İş Yapma Endeksi 2013: Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin Daha Akıllı Düzenlemeler” başlıklı rapora değinilmektedir.

Devamını Oku

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ STRAZBURG’DA TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 20 Kasım 2012 tarihinde Strazburg’da Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. Görüşmede başta Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerindeki mevcut durum olmak üzere, vize sorunu ve Pozitif Gündem konuları ele alındı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KKTC’YE YÖNELİK YENİ BİR MALİ YARDIM PAKETİ AÇIKLADI

22 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, KKTC’ye yönelik yeni bir mali yardım paketi kabul edildi. 27,2 milyon avro tutarındaki yeni mali yardım programının temel amacı adanın ekonomik entegrasyonunu teşvik etmek suretiyle iki tarafın birleşmesine katkıda bulunmak. Mali yardım kapsamında hayvan hastalıkları ile mücadele, çevrenin korunması, yol güvenliği, kültürel miras ve sivil toplum dahil olmak üzere birçok farklı alana destek sağlanacak. Programdan yararlanacak olan kesimler arasında öğrenciler, öğretmenler ve sivili toplum kuruluşları öne çıkıyor.

Devamını Oku

MALTA DIŞİŞLERİ BAKANI TONIO BORG’UN AVRUPA KOMİSYONU ÜYELİĞİ AP GENEL KURULU’NDA ONAYLANDI

13 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda değerlendirmeye alınan ve Malta’dan aday gösterilen ülkenin Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tonio Borg’un Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu üyeliğine getirilmesi, 21 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda onaylandı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN ESKİ BAŞBAKANI IVO SANADER 10 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Hırvatistan Eski Başbakanı Ivo Sanader iki yabancı şirketten rüşvet almaktan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU EĞİTİME İLİŞKİN YENİ STRATEJİSİNİ SUNDU

Avrupa Komisyonu, 20 Kasım 2012 tarihinde “Rethinking Education” (Eğitimin Yeniden Düşünülmesi) stratejisini açıkladı. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, AB genelinde genç işsizliğinin yüzde 23’e ulaşmasına rağmen, doldurulmayı bekleyen 2 milyonun üzerinde boş pozisyonun olduğu belirtilerek, AB’nin eğitim ve mesleki eğitim sistemini istihdam piyasasının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde güncellenmesi için gözden geçirmesi gerektiği vurgulanıyor. Yeni stratejiyle, Üye Devletlere gençlerin istihdam piyasasında ihtiyaç duyulan yetenekleri geliştirmelerinin ve kariyer hedeflerine ulaşmalarının sağlanması için bir an önce harekete geçmeleri çağrısında bulunuluyor.

Devamını Oku