İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 KASIM 2012

22-23 KASIM’DA BİR ARAYA GELEN AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI 2014-2020 MALİ DÖNEMİ AB BÜTÇESİ ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARAMADI

AB Devlet ve Hükümet Başkanları hassas bir konu olan AB’nin 2014-2020 Çok Yıllık Mali Çerçevesi üzerinde uzlaşma arayışıyla 22-23 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşen AB Zirvesi’nde bir araya geldiler, ancak görüşmelerde bir sonuca varılamadı.  Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy iki gün süren bütçe görüşmelerinin, 2013 başında anlaşmaya varılması için ortak bir zemin oluşturduğunu belirterek, bütün AB liderleriyle birlikte görüş birliğine varılması için bütçe müzakerelerine devam edileceğini ve sonuca varılması için biraz daha zamana ihtiyaç bulunduğunu açıkladı. Rompuy yeni bütçenin AB’nin gelecek 10 yılını ilgilendirmesi ve 7 yıllık dönemde Birliğin toparlanma ve büyüme rotasına sokulması açısından önem taşıdığını belirterek, doğru bir şekilde belirlenmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron bütçede uyum (cohesion) ve tarım alanlarında daha fazla kesinti yapılmasını ve İngiltere’nin bütçeye katkısının azaltılmasını talep ederken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, son önerilen bütçe taslağında her başlıkta daha fazla kesinti talep etti. Fransa Başbakanı François Hollande ise, Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) önemini vurgulayarak, ilk taslaktakinden daha fazla oranda fonun bu alana ayrılmasını talep etti. Polonya, İspanya, Portekiz ve Macaristan uyum fonlarının kesintiye uğratılmasını istemezken, İngiltere, İsveç ve Almanya ise tamamen farklı görüşte bulunuyorlar.

Van Rompuy herkesin yeni Çok Yıllık Mali Çerçeve’nin istihdam, yenilikçilik ve araştırmaya odaklanması gerektiğinde hemfikir olduğunu, bu yüzden de Konsey Başkanı olarak AB’de rekabet gücünün ve istihdamın artırılması için 2014-2020 döneminde istihdam ve rekabet gücü alanında harcamaların yüzde 50 artırılması gerektiğini savunduğunu açıkladı. AB Konseyi’nin teklifinin Avrupa Komisyonu’nun teklifinden 80 milyar avro daha düşük olduğunu ve 2007-2013 bütçesiyle kıyaslandığında önemli tutarda kesinti öngördüklerini belirtti.