İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 KASIM 2012

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ STRAZBURG’DA TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 20 Kasım 2012 tarihinde Strazburg’da Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. Görüşmede başta Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerindeki mevcut durum olmak üzere, vize sorunu ve Pozitif Gündem konuları ele alındı.

Komisyon’un Genişleme Stratejisi ve Türkiye İlerleme Raporu’nun yayınlamasının ardından taraflar arasında gerçekleştirilen ilk görüşmede, Komisyon Üyesi Füle Türkiye-AB ilişkilerinin önemine dikkat çekti. Füle ayrıca katılım müzakerelerine ivme kazandırılması çağrısında bulundu ve her iki tarafın da, ortak hedefe ulaşmasını sağlayacak  bir ivme yaratmak üzere daha fazla çalışması gerektiğini söyledi. Her iki tarafın ellerinden geleni yapmaları halinde, 2013 yılının umut vadeden bir yıl olabileceğini kaydeden Füle, Pozitif Gündemin ilk sonuçlarını vermeye başladığını da vurguladı. Komisyon Üyesi Füle ayrıca,  Geri Kabul Anlaşması'nın Türkiye tarafından imzalanmasına paralel olarak, vize serbestisi konusundaki yol haritasının yakında Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye'ye iletilmesini sağlayacaklarını belirtti.

AB Bakanı Egemen Bağış Strazburg’a yaptığı ziyaret kapsamında ayrıca, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye'de Tutuklu Bulunan Gazetecilerin Durumunu İzleme Ad-Hoc Grubu Başkanı Jaroslaw Walesa ve Grup Üyeleri Michael Cashman ve Barbara Matera; AP Sosyal Demokrat Grup Başkanı Hannes Swoboda; AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt; Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ve AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ile de bir araya geldi.