İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 KASIM 2012

MALTA DIŞİŞLERİ BAKANI TONIO BORG’UN AVRUPA KOMİSYONU ÜYELİĞİ AP GENEL KURULU’NDA ONAYLANDI

13 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda değerlendirmeye alınan ve Malta’dan aday gösterilen ülkenin Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tonio Borg’un Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu üyeliğine getirilmesi, 21 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda onaylandı. 

Bilindiği gibi, 16 Ekim 2012 tarihinde yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa eden eski Komisyon Üyesi John Dalli’nin yeri bir süredir boştu. 13 Kasım’daki üç saatlik halka açık değerlendirme oturumunda konuşma yapan Borg, seçilmesi halinde yapmak istediklerini Avrupalı Parlamenterler ile paylaşmıştı (bkz. İKV E-Bülten, 9-19 Kasım 2012). Ancak üyeliğinin onaylanması öncesinde kendisine getirilen eleştirilerin büyük bir kısmı hala geçerliliğini koruyor. Nitekim, kadın hakları ve eşcinsellik ile ilgili görüşleri ve muhafazakar söylemleriyle birçok grubun tepkisini almıştı. Özellikle Liberaller (ALDE), Yeşiller (Greens/EFA) ve Kuzey Yeşilleri Solu (GUE/NGL) grupları Borg’un seçilmesine sıcak bakmadıklarını ifade etmişlerdi. Diğer taraftan, 13 Kasım’daki oturumda Avrupa Parlamentosu içersinde yer alan çevre, tarım ve iç pazar konularına ait ihtisas komitelerinden gelen yorumlar da dikkat çekiyor.

Genel Kurul oylamasında Parlamenterlerin 281 oyuna karşı 386 oy alan Borg’un üyeliği, son olarak üye ülkelerden oluşan AB Konseyi’nin onayı ile resmiyet kazanacak.