İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 KASIM 2012

Avrupa Birliği 2016 yılından itibaren motosikletlere ABS fren sistemi zorunluluğu getiriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, AP Genel Kurulu’nun 20 Kasım 2012 tarihli oturumunda, motosikletleri daha güvenli ve çevre dostu hale getirmeyi amaçlayan bir dizi yeni güvenlik kuralını onayladılar. Yeni güvenlik kuralları, 16 hayır oyuna ve 18 çekimser oya karşılık, 643 evet oyuyla kabul edildi.

Motosikletlerin AB yol trafiğindeki payının yüzde 2 olmasına rağmen, trafik kazalarındaki ölümlerin yüzde 16’sı motosiklet kazalarından kaynaklanıyor. Yeni düzenlemeyle, motor hacmi 125 cc’nin üzerinde olan motosikletlere kilitlenmeyen fren sistemlerinin (anti-lock braking systems-ABS) yerleştirilmesi zorunluluğu getirilirken, motor hacmi 125cc’nin altında olan motosikletlerde ABS veya CBS (kombine fren sistemleri) kullanılabilecek. Yeni kuralların, Üye Devletler tarafından AB Bakanlar Konseyi’nde kabul edilmesi gerekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun 2019 yılı sonuna kadar bir maliyet etkinliği analizi hazırlaması ve kuralların ABS’nin küçük motosikletlerde zorunlu olacak şekilde tadil edilip edilmemesine ilişkin bir teklif sunması bekleniyor.