İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-19 KASIM 2012

T.C. AB BAKANLIĞI VE MAKEDONYA AB İŞLERİ SEKRETERLİĞİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Avrupa Birliği Bakanlığı ile Makedonya AB İşleri Sekreterliği arasında, Avrupa Birliği sürecine ilişkin konularda karşılıklı işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen bir Protokol imzalandı. İşbirliği Protokolü, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Makedonya AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Teuta Arifi tarafından 16 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da imzalandı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı açıklamada, Makedonya’nın, Avrupa Komisyonu ile yürüttüğü Yüksek Düzey Katılım Diyaloğu görüşmelerinde geldiği noktayı çok önemsediklerini belirtti. Bağış ayrıca, AB üyesi ülkelerin, Birliğin her şeyden önce bir barış projesi olduğunu görerek, barışın sadece üye ülkelerle değil, tüm kıtada geçerli olması için başta Makedonya olmak üzere Avrupa kıtasındaki ülkelerin üyeliğini hızlandırmaları gerektiğine inandıklarını ifade etti. Makedonya'nın AB üyeliğini Kosova, Sırbistan ve Arnavutluk'un üyeliğiyle birlikte çok önemsediklerini anlatan Bağış, AB'nin önemli bir barış projesi olabilmesi için Makedonya ile müzakerelere başlanması konusunda AB'ye telkinlerde bulunduklarını vurguladı.

Makedonya AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Teuta Arifi, desteklerinden dolayı Bakan Bağış'a ve Türkiye'ye teşekkür ederken, Protokolün iki taraf için de çok önemli olduğunu ve anlaşma çerçevesinde daha fazla diplomatik ilişkilere sahip olunacağını ifade etti. 

Protokol çerçevesinde, ortak projeler ve eğitim programları aracılığıyla Avrupa Birliği katılım süreci kapsamında mali işbirliği, müktesebat uyumu ve idari kapasite alanlarında tecrübe ve bilgi birikiminin paylaşılması amaçlanıyor.