İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-19 KASIM 2012

MALTA’NIN YENİ KOMİSYON ÜYESİ ADAYI TONIO BORG, AVRUPA PARLAMENTOSU TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ

Tütün lobisiyle ilgili yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi John Dalli’nin istifa etmesinin ardından, Malta hükümeti tarafından Dalli’den boşalan Komisyon Üyesi koltuğuna aday gösterilen ülkenin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tonio Borg AP üyelerince değerlendirildi.

 AP’nin oylaması öncesinde Borg’a gelen olumlu olumsuz eleştiriler de sürüyor. 13 Kasım 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’ndaki üç saatlik değerlendirme oturumunda konuşma yapan Borg, kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Daha önce yapmış olduğu kürtaj ve eşcinsel haklarına yönelik açıklamalar nedeniyle pek çok AP üyesinin olumsuz tepkisini alan Borg, seçilmesi halinde Malta’nın değil, Avrupa Komisyonu’nun üyesi olarak hareket edeceğini hatırlattı. AB Antlaşmaları çerçevesinde kürtaj konusundaki yetkilerin tamamen Üye Devletlere bırakıldığını belirten Borg, aynı zamanda kendi ülkesi Malta’da eşcinsellerin lehine işleyen kanunlar çıkmasına yardımcı olduğunu ve homofobi suçlarına karşı korunma önlemlerini güçlendirmeye yönelik çabalarının olduğunu belirtti. Borg’un açıklamalarını samimi bulmayan Alman Liberal Parlamenter Holger Krahmer ise, Borg’un eski konuşmalarından duyduğu endişeyi dile getirdi. 

Tonio Borg’un öncelik listesi

Parlamento tarafından onaylanması halinde, ilgili AB politika başlığı altında revize etmek istediği konuları değerlendirme oturumda AP üyeleriyle paylaşan Tonio Borg, öncelikli hedefinin Ocak 2013 tarihinde AB tütün ürünleri yönergesinin güncellenmesini içeren Komisyon taslağını sunmak olduğunu ifade etti. Mart 2013 tarihine kadar kozmetik ürünler üzerine yeni önerilerin getirileceğini ve Haziran 2013 tarihine kadar da hayvan hakları ve klonlama ile ilgili Komisyon teklifini sunabileceğinin sinyallerini verdi. Diğer taraftan yeni prensipler ışığında 2013 yılında GDO’lu ürünleri de kapsayan yeni bir gıda yönergesi üzerinde çalışacağını ve bunun için Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nden (European Food Safety Agency – EFSA) gelecek raporları bekleyeceğini belirtti. Borg, John Dalli’ye yönelik eleştirilere görüş bildirmekten kaçındı.

 AP üyelerinin Borg’un Komisyon üyeliğine ilişkin kararı 21 Kasım’da Strazburg’da gerçekleşecek AP Genel Kurulu’ndaki oylamada vermeleri bekleniyor.