İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-19 KASIM 2012

HIRVAT GENERALLER GOTOVİNA VE MARKAÇ BERAAT ETTİ

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (ICTY) Hırvat Generaller Ante Gotovina ve Mladen Markaç’ın Federal Yugoslavya’nın dağılması sürecinde Krayina bölgesinin geri alınmasına yönelik Fırtına Operasyonu kapsamında Sırp sivillere karşı suç işledikleri yönünde verilmiş kararı bozdu.

Savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten yargılanan Gotovina ve Markaç sırasıyla 24 ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. ICTY yargıçları, Gotovina ve Markaç’ın dönemin cumhurbaşkanı Franyo Tucman liderliğinde Sırpları bölgeden uzaklaştırmaya yönelik bir suç komplosunda yer aldıklarına kanaat getirmişlerdi. Gotovina ve Markaç’ın mahkûmiyeti, savcıların söz konusu komplonun varlığını kanıtlayamadığına karar veren temyiz mahkemesinin 3-2’lik kararıyla bozuldu.

Mahkemenin kararı Hırvatistan’da memnuniyetle karşılanırken, Sırbistan’da tepkiye yol açtı. Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç Gotovina ve Markaç’ın suçsuz olduğunun ortaya çıktığını belirtirken, bunun Hırvatistan’ın bağımsızlık savaşının kanlı olmadığı ve birtakım hataların yapılmadığı anlamına gelmediğini ifade etti ve Hırvatistan’ın hatalarının bedelini ödeyeceğini kaydetti. Hırvatistan Eski Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç ise kararı memnuniyetle karşıladığını belirtirken, kararın siyasileştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ise karara tepki göstererek mahkemenin hukuki değil, siyasi bir karar verdiğini kaydetti. Nikoliç kararın bölgede istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmayacağını belirterek, kararın eski yaraları tekrar açacağını ifade etti.

Gotovina ve Markaç’ın beraat etmesi 1 Temmuz 2013 yılında AB’nin 28’inci üyesi olması öngörülen Hırvatistan için önem taşıyor. Bilindiği üzere, AB, Eski Yugoslavya’dan ayrılan devletlerdeki savaş suçlularının adalete teslim edilmesine ülkelerin AB üyelik perspektifi bakımından büyük önem atfediyor.  Lahey’de bulunan Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından kurulduğu 1993 yılından bu yana 161 kişi hakkında dava açılırken, bunlardan 14’ü beraat etmişti.