İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-19 KASIM 2012

SPOR, SANAT VE FELSEFE DÜNYASINDAN ERASMUS’A DESTEK

22-23 Kasım 2012 tarihlerinde AB’nin 2014-2020 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçevesi’nin görüşüleceği AB Konseyi toplantısından önce eğitim, sanat, edebiyat, ekonomi, felsefe ve spor dünyasından yüzü aşkın Avrupalı isim, AB devlet ve hükümet başkanlarına hitaben AB öğrenci hareketliliği programı Erasmus’a destek veren bir açık mektup kaleme aldı. Tüm Üye Devletlerden birçok ünlü ismin imzasını taşıyan mektupta İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, Barselona Futbol Klübü Başkanı Sandro Rosell, Nobel Ödüllü Profesör Christopher Pissarides ve birçok olimpik şampiyonun da imzası bulunuyor. Hatırlanacağı gibi 2012 ve 2013 yılı bütçe tartışmaları Erasmus kapsamındaki hibelerde ve yararlanıcı sayısında kesintiye gidilebileceği yönünde endişelere sebep olmuştu. Faaliyette olduğu 25 yıl boyunca 3 milyon genç Avrupalı’nın yurtdışında eğitim görmesine ve staj yapmasına imkan sağlayan Erasmus programında bu yıl 90 Milyon Avro’luk bir kesinti öngörülüyor ve 2013 yılında daha fazla kesintiye gidilebileceği tahmin ediliyor.

100 ünlü ismin imzasını taşıyan açık mektupta 2012 ve 2013 yıllarında Erasmus programı kapsamında önceden verilmiş taahhütlerin yerine getirilmesine imkan verecek bir bütçe ayrılmadığı takdirde, binlerce öğrencinin hayat değiştirici bu deneyimden yoksun kalabilecekleri uyarısında bulunuluyor.

 Mektupta, Avrupa’da genç işsizliğinin rekor rakamlara ulaştığına vurgu yapılarak, 15-24 yaş grubunda her beş Avrupalı gençten birinin; yani 5 milyonu aşkın gencin işsiz olduğu belirtiliyor. Mektupta, eğitim ve mesleki eğitime yatırımın AB’nin ekonomik krizle mücadele çabalarının merkezine konması gerektiği vurgulanıyor ve 2014’de faaliyete geçmesi planlanan ve gençlerin kabiliyetlerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan “Erasmus for All” programına da değiniliyor. Mektupta AB liderlerine bütçe görüşmelerinin yapılacağı ileriki haftalarda yeni programın onaylanması ve gerekli kaynakların sağlanması için tek şansları olacağı hatırlatılarak, Avrupalı gençlerin böyle bir fırsatı hak ettiğine ve Avrupa’nın geleceğinin buna bağlı olduğuna dikkat çekiliyor.

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çoklisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou 100 Avrupalı ismin imzasını taşıyan açık mektuba destek veren bir açıklamada bulundu. Mektubun yayınlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Vassiliou, Erasmus programının 25 yıldır hayatları değiştirdiğini ve ufukları açtığını belirterek, bunun devam etmesi gerektiğini belirtti. Gençlerin krizin yükünü taşımak zorunda kaldıklarını kaydeden Komisyon Üyesi, “Onların (Avrupalı gençlerin) şu anda bizim yardımımıza her zamankinden çok ihtiyaçları var” şeklinde konuştu.

Sanat, kültür, spor, felsefe ve spor dünyasından yüz Avrupalı tarafından kaleme alınan açık mektuba aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir: http://ec.europa.eu/education/erasmus/doc/erasmusletter_en.pdf