İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-19 KASIM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezası hakkındaki açıklamaları, 27’ncisi gerçekleştirilen Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısı ve ertelenen Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı vardı.

Devamını Oku

İKV VE TEPAV “ÇOK TARAFLI TİCARET SİSTEMİ VE YENİ NESİL SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI” KONULU BİR ULUSLARARASI KONFERANS DÜZENLİYOR

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Ticaret Çalışmaları Merkezi’nin (MUTS) işbirliğinde 26 Kasım 2012 tarihinde “Çoktaraflı Ticaret Sistemi ve Yeni Nesil Serbest Ticaret Anlaşmaları” konulu bir konferans düzenliyor.

Devamını Oku

İKV’DEN KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN İNGİLİZCE YAYIN: “KIBRIS: SORULAR VE CEVAPLAR”

Kıbrıs sorununun tarihsel olarak, uluslararası hukuk, adalet, anlaşmazlıkların çözümü, BM’nin rolü ve Türkiye-AB ilişkileri perspektifinden ele alındığı İKV Yardımcı Uzmanı Dr. Kaan Sahilyol tarafından İngilizce olarak kaleme alınan “Cyprus: Questions and Answers” (Kıbrıs: Sorular ve Cevaplar) isimli yayında Kıbrıs sorununa ilişkin az bilinen gerçeklere ışık tutuluyor.

Devamını Oku

İKV UZMANLARI TARAFINDAN DÖRT YENİ DEĞERLENDİRME NOTU YAYIMLANDI

İKV Kıdemli Uzmanı Melih Özsöz tarafından Ekim 2012’de yayımlanan “13 Dakika 51 Saniye’de İslamofobi” başlıklı değerlendirme notunda (No:58) video paylaşım sitesi YouTube’da, sadece 13 dakika 51 saniyelik fragmanı yayımlanan Müslümanların Masumiyeti (Innocence of the Muslims) isimli filmin dünyadaki yansımaları ele alınarak Batı’daki önyargılar sorgulanırken, kaderi Arap Baharı’ndaki gelişmelere bağlı İslam dünyasındaki şiddet olayları dikkate alınıyor. “13 Dakika 51 Saniye’de İslamofobi” değelendirme notuna aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir: http://ikv.org.tr/images/upload/data/files/degerlendirmenotuislamofobii.pdf

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN İDAM KONUSUNU TARTIŞMAYA AÇMASI ÜZERİNE AB YETKİLİLERİ TARAFINDAN AÇIKLAMALAR YAPILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terörizm ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idamı tartışmanın mümkün olabileceği yönündeki açıklamaları AB çevrelerinde de geniş yankı buldu. İdam konusuna ilk olarak AKP’nin 19’uncu istişare ve değerlendirme toplantısında değinen Başbakan Erdoğan, Endonezya ve Brunei gezilerinde de konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan “Uluslararası camia AB’den ibaret değil, ABD, Çin, Rusya ve Japonya’da idam var… Siyasi suçlarla ilgili olarak değil, ama terör ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idamı tartışmak mümkün olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Devamını Oku

27’NCİ RİG TOPLANTISI BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reform İzleme Grubu’nun 27’nci Toplantısı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın ev sahipliğinde, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın katılımlarıyla 11 Kasım 2012 tarihinde Bursa’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI ERTELENDİ

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu`nun TBMM`nin ev sahipliğindeki 70’inci toplantısı GKRY dönem başkanlığı sonrasına ertelendi.

Devamını Oku

HOLLANDA BAŞBAKANI MARK RUTTE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Hollanda Başbakanı Mark Rutte yeni hükümeti oluşturduktan sonra ilk resmi ziyaretini 6-7 Kasım 2012 tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRO GRUBU VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Kasım 2012 tarihinde bir araya gelen Avro Alanı Maliye Bakanları (Eurogroup) ve 13 Kasım 1012 tarihinde toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları’nın ana gündem konusunu Yunanistan’ın durumu ve Avro Alanı’nda ekonomik yönetişime ilişkin düzenlemeler oluşturdu.

Devamını Oku

TÜRKİYE VE AB, SURİYE MUHALEFETİNİN TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞMESİNDEN MEMNUN

Suriye’deki muhalif güçlerin 11 Kasım 2012 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da varılan anlaşma sonucu Suriye Devrim ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu çatısı altında bir araya gelmesi gerek Türkiye, gerekse AB ülkeleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA KONSEYİ TOPLANTILARI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Kasım 2012 tarihinde Brüksel’de AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın başkanlığında gerçekleştirilen AB Dışişleri Konseyi toplantısında bir araya gelen AB dışişleri bakanlarının gündeminde Gazze’de tırmanan krizin yanı sıra Mali, Suriye, Mısır ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki (DRC) son durum vardı. Dışişleri Konseyi toplantısından önce bir araya gelen AB savunma bakanları ise, AB’nin askeri kabiliyetlerini ve mevcut ekonomik durumda askeri kaynakların “birleştirilmesi ve paylaştırılması” konusunu görüştüler.

Devamını Oku

T.C. AB BAKANLIĞI VE MAKEDONYA AB İŞLERİ SEKRETERLİĞİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Avrupa Birliği Bakanlığı ile Makedonya AB İşleri Sekreterliği arasında, Avrupa Birliği sürecine ilişkin konularda karşılıklı işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen bir Protokol imzalandı. İşbirliği Protokolü, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Makedonya AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Teuta Arifi tarafından 16 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da imzalandı.

Devamını Oku

MALTA’NIN YENİ KOMİSYON ÜYESİ ADAYI TONIO BORG, AVRUPA PARLAMENTOSU TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ

Tütün lobisiyle ilgili yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi John Dalli’nin istifa etmesinin ardından, Malta hükümeti tarafından Dalli’den boşalan Komisyon Üyesi koltuğuna aday gösterilen ülkenin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tonio Borg AP üyelerince değerlendirildi.

Devamını Oku

HIRVAT GENERALLER GOTOVİNA VE MARKAÇ BERAAT ETTİ

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (ICTY) Hırvat Generaller Ante Gotovina ve Mladen Markaç’ın Federal Yugoslavya’nın dağılması sürecinde Krayina bölgesinin geri alınmasına yönelik Fırtına Operasyonu kapsamında Sırp sivillere karşı suç işledikleri yönünde verilmiş kararı bozdu.

Devamını Oku

SERBEST TİCARET ANLAŞMALARINA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht, Avrupa Birliği ve ABD arasında ticaret müzakerelerinin 2013 yılında başlayabileceği yönünde açıklamada bulundu. Avrupa Birliği ve ABD arasında bir imzalanacak STA’nın çerçevesinin belirlenmesi için oluşturulan çalışma grubunun Aralık ayında nihai raporunu sunması bekleniyor. Söz konusu anlaşmanın, tarife ve tarife dışı engellerin yanı sıra yasal düzenleme, fikri mülkiyet hakları ve tarım gibi konuları da kapsaması öngörülüyor. Komisyon Üyesi De Gucht, ABD ile müzakere sürecinde özellikle tarım ve kamu alımları gibi alanlarda bir anlaşmaya varılmasının zorlu olacağını açıkladı.

Devamını Oku

SPOR, SANAT VE FELSEFE DÜNYASINDAN ERASMUS’A DESTEK

22-23 Kasım 2012 tarihlerinde AB’nin 2014-2020 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçevesi’nin görüşüleceği AB Konseyi toplantısından önce eğitim, sanat, edebiyat, ekonomi, felsefe ve spor dünyasından yüzü aşkın Avrupalı isim, AB devlet ve hükümet başkanlarına hitaben AB öğrenci hareketliliği programı Erasmus’a destek veren bir açık mektup kaleme aldı. Tüm Üye Devletlerden birçok ünlü ismin imzasını taşıyan mektupta İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, Barselona Futbol Klübü Başkanı Sandro Rosell, Nobel Ödüllü Profesör Christopher Pissarides ve birçok olimpik şampiyonun da imzası bulunuyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AB OTOMOTİV SANAYİSİNE İLİŞKİN YENİ EYLEM PLANINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, 8 Kasım 2012 tarihinde, 2020 yılına kadar Avrupa Birliği’nin otomotiv sanayisini güçlendirmek amacıyla çevre, emisyon azaltımı, araştırma fonları, yol güvenliği, akıllı düzenlemeler, ticari müzakereler ve uluslararası uyumlaştırma gibi birçok alanda somut önlemler alınmasını öngören “Cars 2020” Eylem Planı’nı açıkladı.

Devamını Oku

AB EMİSYON TİCARET SİSTEMİNİ ASKIYA ALMAYI PLANLIYOR

9 Kasım 2012 tarihindeki Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konseyi toplantısını takiben, 12 Kasım 2012 tarihinde basın açıklaması yapan Avrupa Komisyonu’nun İklim Eylemi’nden Sorumlu Üyesi Connie Heedegard, küresel boyutta havacılık sektörüne yönelik emisyon azaltılma çabalarında AB’nin yalnız olduğunu dile getirirken, havacılık sektöründeki emisyon vergisinin bir yıl boyunca AB Emisyon Ticaret Sistemi’nde (ETS) uygulanmasını askıya aldıklarını duyurdu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ SEKİZ ÜLKEYİ YASADIŞI BALIKÇILIK KONUSUNDA UYARDI

Avrupa Birliği, yasadışı, raporlanmamış ya da düzenlenmemiş balıkçılığı önlemek için 2008 yılında kabul ettiği ve 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren uygulamaya koyduğu EC 1005/2008 sayılı Tüzük kapsamında AB üyesi olmayan Belize, Kamboçya, Fiji, Gine, Panama, Sri Lanka, Togo ve Vanuatu’ya bu alandaki yetersiz tedbirlerinden dolayı uyardı.

Devamını Oku