İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-20 TEMMUZ 2007

‘WİNDOW TO TURKEY’ SEMİNERLER DİZİSİNİN İLK TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) işbirliği ile düzenlenen ‘Window to Turkey’ başlıklı seminerler dizisinin ilk toplantısı 11 Temmuz 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Türkiye ile ilgili karar alan makamlarda bulunan bürokrat ve uzmanlara yönelik olarak düzenlenen ‘Window to Turkey’ seminerler dizisi, başta son aylarda Türkiye’de yaşanan gelişmeler olmak üzere, Türkiye’nin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına ilişkin temel kavramların derinlemesine tartışılacağı bir platformun oluşturulmasını hedefliyor. 

Bibliothéque Solvay’de gerçekleştirilen ve 2006 yılında hayatını kaybeden Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masasında görevli uzman Alessandro Missir di Lusignano anısına düzenlenen ‘Window to Turkey’ seminerinin açış konuşmalarını, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun üstlendiği seminere, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Tayyibe Gülek ve Prof. Dr. Feroz Ahmad konuşmacı olarak katıldı.

Uzman düzeyinde hazırlanmış kapalı bilgilendirme seminerleri yoluyla Türkiye’nin siyasi, sosyal ve kültürel yapısının, AB kurumlarında Türkiye ile ilgili olarak görev yapan yetkililer tarafından daha iyi anlaşılmasını amaçlayan ‘Window to Turkey’ seminerler dizisi, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi başta olmak üzere AB kurumlarında Türkiye ile ilgili çalışmalarda bulunan yetkililere yönelik olarak düzenleniyor. ‘Window to Turkey’ seminerler dizisi, Chatham House kuralları kapsamında medyaya kapalı olarak gerçekleştiriliyor. Seminerler dizisinin ikinci toplantısı Eylül ayında, seçim sonrası siyasi durumun ve Türkiye’nin ekonomik ve sosyal yapısının tartışılacağı seminer ile devam edecek.