İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-20 TEMMUZ 2007

‘WİNDOW TO TURKEY’ SEMİNERLER DİZİSİNİN İLK TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) işbirliği ile düzenlenen ‘Window to Turkey’ başlıklı seminerler dizisinin ilk toplantısı 11 Temmuz 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Türkiye ile ilgili karar alan makamlarda bulunan bürokrat ve uzmanlara yönelik olarak düzenlenen ‘Window to Turkey’ seminerler dizisi, başta son aylarda Türkiye’de yaşanan gelişmeler olmak üzere, Türkiye’nin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına ilişkin temel kavramların derinlemesine tartışılacağı bir platformun oluşturulmasını hedefliyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ÜYE ÜLKELERİNİN MALİYE BAKANLARI BİRARAYA GELDİ

Brüksel’de düzenlenen ve AB üye ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren toplantıya Fransa’nın yeni ekonomik programını anlatmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de katıldı. Fransa’nın bütçe açığının çok fazla eleştirilmemesini talep eden Sarkozy, Almanya hariç tüm üye ülke temsilcilerini hedefleri konusunda ikna etmeyi başardı

Devamını Oku

AB 7. ÇERÇEVE PROGRAMI KAPSAMINDA KÖK HÜCRE ARAŞTIRMALARINA DESTEK SAĞLANACAK

Avrupa Bilim ve Yeni Teknolojiler Etiği Grubu, 12 Temmuz 2007 tarihinde AB tarafından mali katkı sağlanan insan embriyosu kök hücresi araştırma projelerine ilişkin etik değerlendirmeyle ilgili kurallar hakkındaki görüşlerini içeren raporunu yayımladı. Komisyon Başkanı Barroso’nun isteğiyle hazırlanan raporun amacı, 7. Çerçeve Programı’nın insan embriyosu kök hücresi çalışmalarında etik kuralları ve gereklilikleri karşılayıp karşılayamadığını belirlemek.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ŞEBEKELERİN SERBESTLEŞTİRİLMESİ KONUSUNU DEĞERLENDİREN BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan rapora göre telekomünikasyon, ulaşım ve enerji gibi şebeke sanayilerinin serbestleştirilmesi, servis sağlayıcıları üzerinde fiyatları indirmeleri yönünde baskı oluşturarak tüketicilere yarar sağladı.

Devamını Oku

FRANSA DÖNEM BAŞKANLIĞI’NIN ÇALIŞMA PROGRAMININ ANA HATLARI AÇIKLANDI

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet, 2008’in ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak olan Fransa’nın çalışma programının ana maddelerini açıkladı

Devamını Oku