İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24 EKİM-8 KASIM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti vardı. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinin yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti kapsamında Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan ve Alman mevkidaşı Merkel düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Başbakan Erdoğan AB’nin Türkiye’nin elli yıllık üyelik sürecini sonuçlandırması gerektiğini belirtirken, Almanya Şansölyesi Merkel ise, AB’nin Türkiye ile yürütülen katılım müzakerelerinde dürüst bir arabulucu olduğunu kaydetti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 30-31 Ekim 2012 tarihlerinde Batı Balkanlar’a ortak bir ziyaret gerçekleştirdi. Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova’da temaslarda bulunan ikili, ülkelerin AB üyelik perspektifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ashton Bosna-Hersekli liderlere aralarındaki ayrılıkların üstesinden gelerek AB ile entegrasyon için gerekli reformları uygulamaya odaklanmaları çağrısında bulundu. Ashton ve Clinton Sırbistan’da gerçekleştirdikleri temaslarda, AB arabuluculuğundaki Belgrad-Priştine diyaloğunun sürdürülmesinin Kosova’nın tanınması anlamına gelmediğini ifade ederek, diyaloğun taraflar arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için tek gerçekçi yol olduğunu vurguladılar. ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise Kosova’da yaptığı açıklamada, Kosova’nın toprak bütünlüğünün tartışılacak bir konu olmadığını belirterek bölgede bir sınır değişikliğine sıcak bakmadığını kaydetti. Clinton, ayrıca Hırvatistan ve Arnavutluk’ta da temaslarda bulundu. Clinton, Hırvatistan’ın örnek bir demokrasi olduğunu belirterek AB üyeliğine destek verirken, ülkenin resmen AB üyesi olacağı Temmuz 2013’e kadar yolsuzlukla mücadele ve örgütlü suçlar alanında somut adımlar atması gerektiğini belirtti. Arnavutluk’ta ise, 2013 genel seçimlerinin demokrasinin işleyişi konusunda AB’ye güçlü bir mesaj göndereceğine dikkat çekti.

AB aday ülkelerinden İzlanda, katılım müzakerelerinde üç yeni faslı daha müzakereye açtı. Mali Hizmetler, İstatistik ve Gümrük Birliği fasıllarında müzakerelerin başlamasıyla, Temmuz 2010’da katılım müzakerelerine başlayan İzlanda 21 faslı müzakereye açarak, 10 faslı da geçici olarak kapatmış oldu.

Avrupa Parlamentosu tarafından 1988 yılından bu yana her yıl insan hakları ve demokrasi alanındaki mücadeleye önemli katkılarda bulunan kişilere ve kuruluşlara verilen “Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü” bu yıl halihazırda tutuklu olan İranlı insan hakları savunucusu ve avukat Nesrin Sotoudeh ve yönetmen Cafer Panahi’ye verildi.

Tüm okuyucularımızın geçmiş Kurban Bayramı’nı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor ve iyi bir hafta diliyoruz.