İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24 EKİM-8 KASIM 2012

LİTVANYA GENEL SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURUNUN GALİBİ SOL OLDU

Litvanya halkı 28 Ekim 2012 tarihinde genel seçimlerin ikinci turu için sandık başına gitti. İlk turu 14 Ekim 2012 tarihinde gerçekleşen seçimlerin ikinci turunda katılım oranı yüzde 35 seviyesinde oldu.

İlk sonuçlara göre, Sosyal Demokratlar seçimleri önde tamamladı. Algirdas Butkevicius liderliğindeki Sosyal Demokratlar 141 sandalyeli Litvanya Parlamentosu Seimas’ta 38 koltuk alırken, Rusya doğumlu milyoner işadamı Viktor Uspaskich İşçi Partisi 29, sağ kanattan popülist Düzen ve Adalet Partisi ise 11 koltuk almaya hak kazandı. Başbakan Andrius Kubilius liderliğindeki merkez sağ görüşlü Anavatan Birliği koalisyonu ise 34 sandalye aldı. Kubilius liderliğindeki Anavatan Birliği’nin oy kaybetmesinde kemer sıkma politikalarından duyulan hoşnutsuzluk etkili oldu. 2008 yılından bu yana iktidardaki Kubilius hükümetinin özellikle ekonomik daralma ve yüzde 13 oranında işsizlikle mücadele eden Litvanya’da uyguladığı kemer sıkma politikaları halkta tepkiye yol açmıştı.

Seimas’ta toplam 78 sandalye almaya hak kazanan Sosyal Demokrat Parti, İşçi Partisi ve Düzen ve Adalet Partisi’nin üçlü bir koalisyon hükümeti oluşturmaları bekleniyor. Ancak, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite 29 Ekim 2012 tarihinde yaptığı açıklamada, hakkında vergi kaçırma ve oy satın alma iddiaları bulunan İşçi Partisi’nin hükümette yeri olmadığını belirtmesi siyasi bir krize yol açtı. İşçi Partisi Genel Başkanı Viktor Uspaskich partisinin 2004-2006 yıllarında vergi kaçırdığı iddialarıyla yargılanıyor.

2013 yılının ikinci yarısında ilk kez AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Litvanya’da, iktidar değişiminin etkisiyle Avro Alanı’na geçiş çalışmalarında gecikme yaşanabileceği tahmin ediliyor. Kubilius hükümetinin Avro Alanı’na katılım için düşüncesi 2014 iken; Sosyal Demokratlar Litvanya’nın 2015 yılından önce Avro Alanı’na katılmasına sıcak bakmıyor.