İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24 EKİM-8 KASIM 2012

UKRAYNA’DA YAPILAN PARLAMENTO SEÇİMLERİNİ İKTİDAR PARTİSİ KAZANDI

Ukrayna’da 28 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimleri Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Bölgeler Partisi kazandı. Seçimleri iktidar partisinin kazanmasına rağmen muhalefet partileri de beklenmedik derecede iyi sonuçlar elde etti. En büyük sürprizi ise anti-semitik ve ırkçı söylemleriyle tanınan aşırı milliyetçi Tyagnibok’un Özgürlük Partisi (Svoboda) elde etti. İlk sonuçlara göre, Yanukoviç’in Bölgeler Partisi geçerli oyların yüzde 32’sini alarak birinci olurken, hapiste bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun Anavatan Partisi yüzde 24 oy oranı ile ikinci oldu. Komünist Parti oyların yüzde 14’ünü alırken, boks Şampiyonu Vitali Kliçko liderliğindeki Udar (Yumruk) Partisi ise yüzde 13 civarındaki bir oranla üçüncülüğü elde etti. 2007 seçimlerinde oyların yüzde 1’inden azını alan aşırı milliyetçi Özgürlük Partisi ise bu yılki seçimlerde oy oranını yüzde 9’a yükseltti. Özgürlük Partisi’nin bu denli yüksek oy oranına ulaşmasının sebebinin seçmenler arasında bu yıl Rusça’nın statüsünü yükselten bir karar alınmasına ve mevcut siyasi partilere duyulan tepkinin etkili olduğu belirtiliyor.

Ukrayna genel seçimlerinde 600’ü aşkın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcisi görev yaptı. İktidar partisinin devlet imkanlarını adaletsizce kullandığını, kampanya finansmanının şeffaf olmadığını ve medyada parti kampanyalarına adil bir şekilde yer verilmediğini belirten AGİT gözlemcileri, 28 Ekim seçimlerinin Ukrayna’daki demokratik süreçte yaşanan gerilemeyi yansıttığı açıklamasında bulundular. Eski Başbakan Timoşenko ve Yuri Lutsenko başta olmak üzere, muhalefet liderlerinin tutuklu olması gözlemciler tarafından eleştirildi.

Seçimlere ilişkin ortak bir açıklamada bulunan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, yüksek katılım oranının halkın demokratik ve çoğulcu bir topluma olan bağlılığını gösterdiğini belirtirken, uluslararası gözlemcilerin seçimlerin gerçekleştirilme şekline ilişkin bulgularını not ettiklerini kaydettiler. Son değerlendirmenin seçim sonrası gelişmelere de bağlı olacağını belirten Ashton ve Füle, Ukraynalı yetkililere seçim sürecinin sonraki aşamalarının düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladılar.