İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24 EKİM-8 KASIM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti vardı. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinin yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti kapsamında Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan ve Alman mevkidaşı Merkel düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Başbakan Erdoğan AB’nin Türkiye’nin elli yıllık üyelik sürecini sonuçlandırması gerektiğini belirtirken, Almanya Şansölyesi Merkel ise, AB’nin Türkiye ile yürütülen katılım müzakerelerinde dürüst bir arabulucu olduğunu kaydetti.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI “AB’DE HİZMETLERİN SERBEST DOLAŞIMI” KONULU BİR EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 6, 7, 8 Kasım 2012 tarihlerinde Taksim Green Park Oteli’nde bir eğitim semineri düzenledi. “Avrupa Birliği’nde Hizmetlerin Serbest Dolaşımı” konulu eğitim semineri Yunanistan Democritus Üniversitesi ve Bruges Avrupa Koleji öğretim üyesi Prof. Dr. Vassilis Hatzopoulos tarafından verildi.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU BRÜKSEL’E BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 7 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirdiği Brüksel ziyareti kapsamında, Avrupa Komisyonu`nun Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikası`ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüştü.

Devamını Oku

AB, İKİNCİ KEZ ABD BAŞKANI OLARAK SEÇİLEN OBAMA’YI KUTLADI

6 Kasım 2012 tarihinde yapılan ABD seçimleri Başkan Barack Obama’nın zaferi ile sonuçlandı. Başkan Obama delege ile rakibi Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney’i geride bıraktı. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ikinci kez Başkanlığa seçilen Obama’yı kutladı

Devamını Oku

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALMANYA’DA TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılışı vesilesiyle Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

DEMİRKAN DAVASI ABAD’DA GÖRÜLDÜ

Türk vatandaşlarına Avrupa`da vize muafiyeti bakımından önem taşıyan Demirkan davası 6 Kasım 2012 tarihinde Lüksemburg`daki Avrupa Birliği Adalet Divanı`nda (ABAD) görüşüldü.

Devamını Oku

2012 YILI SAHAROV DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ İRANLI AKTİVİSTLERİN OLDU

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından 1988 yılından bu yana her yıl Nobel Barış Ödülü sahibi Sovyet fizikçi ve muhalif Andrei Saharov’un anısına insan hakları ve demokrasi alanındaki mücadeleye önemli katkılarda bulunan kişilere ve kuruluşlara verilen “Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü” bu yıl halihazırda tutuklu olan İranlı insan hakları savunucusu ve avukat Nesrin Sotoudeh ve yönetmen Cafer Panahi’ye verildi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON VE ABD DIŞİŞLERİ BAKANI CLINTON BATI BALKANLARI ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 30 -31 Ekim 2012 tarihlerinde Batı Balkan ülkelerini ziyaret ettiler. İlk olarak Bosna-Hersek’i ziyaret eden Ashton ve Clinton Saraybosna’da üçlü devlet başkanlığının yetkilileriyle bir araya geldiler.

Devamını Oku

CAMERON’UN İNGİLTERE’NİN AB ÜYELİĞİ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI YANKI UYANDIRDI

İngiltere Başbakanı David Cameron, 19 Ekim 2012 tarihinde AB Konseyi sonrasında düzenlenen basın toplantısında Avro Alanı’nda bütünleşmenin derinleşmesi ve bankacılık birliğinin oluşturulmasını İngiltere’nin AB içindeki statüsünü yeniden müzakere etmek için bir vesile olarak gördüğünü söyledi. Tek bir para biriminin bankacılık birliğini ve Avrupa Merkez Bankası’nın tek denetleyici otorite olarak kabul edilmesini gerektirdiğini belirten Cameron, İngiltere’nin bu birliğe dahil olmamakla birlikte, birliğin gerçekleşmesini de engellemeyeceğini sözlerine ekledi.

Devamını Oku

YARGI SÜRELERİNE İLİŞKİN KANUN TASARISI, TBMM ADALET KOMİSYONU’NDA KABUL EDİLDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne (AİHM) uzun yargılama süreleri nedeniyle yapılan başvuruların önüne geçmek amacıyla hazırlanan “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Yapılmış Bazı Başvuruların Tazminat Ödenmek Suretiyle Çözümüne Dair Kanun Tasarısını” kabul etti.

Devamını Oku

LİTVANYA GENEL SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURUNUN GALİBİ SOL OLDU

Litvanya halkı 28 Ekim 2012 tarihinde genel seçimlerin ikinci turu için sandık başına gitti. İlk turu 14 Ekim 2012 tarihinde gerçekleşen seçimlerin ikinci turunda katılım oranı yüzde 35 seviyesinde oldu.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA YAPILAN PARLAMENTO SEÇİMLERİNİ İKTİDAR PARTİSİ KAZANDI

Ukrayna’da 28 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimleri Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Bölgeler Partisi kazandı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN TROYKA İLE ANLAŞTI

Yunanistan, yeni kurtarma paketinin şartı olan kemer sıkma programı kapsamında bütçe ve bir dizi alınması gereken mali önlem konusunda Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF troykasıyla anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

AB ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEYİ BALKAN ÜLKELERİNİ UYARDI

25 Ekim 2012 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleştirilen AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, AB üye ülke İçişleri Bakanları, Balkan ülkelerini AB üye ülkelerine yapılan sığınmacı başvurularında yaşanan suiistimaller nedeniyle eleştirdi. AB üye ülke ilgili bakanları, toplantıda, gerekirse AB ile Balkan ülkeleri arasında var olan vize kolaylaştırma sisteminin askıya alınabileceği uyarısında bulundu ve Balkan ülkelerinden ilgili kuralları gerektiği gibi uygulamalarını istedi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ MÜLTECİLERİN AB’YE KABUL ŞARTLARINI BELİRLEDİ

AB İçişleri Bakanlarının 25 Ekim 2012 tarihli toplantısında mültecilerin AB’ye kabul koşullarına ilişkin yeni kurallar belirlendi. Konsey’deki uzlaşı 19 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda da de kabul edilmişti.

Devamını Oku

ASEM ÜLKELERİNİN AB DIŞ TİCARETİ İÇERİSİNDEKİ PAYI ARTIYOR

Avrupa Birliği`nin resmi istatistik kurumu Eurostat, 5-6 Kasım 2012 tarihlerinde Laos’ta düzenlenen 9’uncu Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) öncesi, AB Üye Devletleri ve ASEM içerisinde yer alan 19 partner ülke arasındaki ticaret ilişkilerine ilişki son verileri yayımladı. Açıklanan verilere göre, 2000-2011 döneminde, ASEM ülkelerinin AB’nin ihracatı içerisindeki payı yüzde 22’den yüzde 30’e, ithalatındaki payı ise yüzde 36’dan yüzde 44’e yükseldi. Aynı dönemde, Avrupa Birliği’nin ASEM ülkeleri ile kaydettiği ticaret açığı ise 174 Milyar Avro’dan 280 Milyar Avro’ya yükseldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İNTERNET ÜZERİNDEN KUMAR OYNANMASINA İLİŞKİN YENİ BİR EYLEM PLANI BELİRLEDİ

Avrupa Komisyonu, 23 Ekim 2012 tarihinde, internet üzerinden kumar oynanmasına ilişkin hazırlanan yeni eylem planını açıkladı. Avrupa Birliği’nde hızla gelişen online kumar sektörünün yıllık gelirinin 2011’te 9,3 Milyar Avro’ya ulaştığı belirtiliyor ve bu gelirin 2015 yılında 13 Milyar Avro’ya ulaşması bekleniyor. Avrupa Komisyonu, Yeni eylem planı ile internet üzerinden kumar oynanmasına ilişkin yasal düzenlemelerin daha belirgin hale getirilmesinin yanı sıra ortak kuralların etkin bir şekilde uygulamasının sağlanmasını amaçlıyor.

Devamını Oku