İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-27 TEMMUZ 2007

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ OLLİ REHN TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki seçimlerin demokratik standartlara uygun olarak barışçıl bir ortamda, özgür ve adil biçimde gerçekleşmesinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Yeni hükümetin bir an önce kurulmasını umduğunu belirten Rehn, Türkiye’nin önemli ekonomik ve siyasi zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, yeni hükümetin hukuki ve ekonomik reformları kararlılıkla ve somut sonuçlar elde edecek şekilde yeniden başlatması yönündeki beklentisini dile getirdi. Ayrıca bu reformların Türk vatandaşlarının yaşam standardının iyileştirilmesi, AB’ye katılım sürecinde daha fazla ilerleme kaydedilmesi ve ülkenin çağdaşlaşması açısından büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Rehn ifade özgürlüğü ve din özgürlüğü gibi temel hakların sağlanmasına yönelik somut sonuçlara ulaşmanın gerekli olduğunu söyledi ve “Ortak yararımıza olan demokratik, modern ve refah düzeyi yüksek bir Türkiye için yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk seçim sonuçlarının ekonomik ve siyasi alandaki reformların devam edeceği anlamına geldiğini söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da yazılı açıklamasında, AKP'nin seçim zaferinin gerçekleştirilen ekonomik ve siyasi reformlar nedeniyle Türk halkı için önemli bir ana denk geldiğini kaydetti.