İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 EKİM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta ekonomik yönetişimin güçlendirilmesi tartışmaları Avrupa Birliği’nin gündeminde yer aldı. 18-19 Ekim’de bir araya gelen AB Liderleri Avro Alanı’ndaki bankalarının tek bir mekanizmanın denetimi altına alınması içim gerekli yasal çerçevenin yıl sonuna kadar oluşturulması üzerinde mutabakata vardılar. 2013 yılı içerisinde faaliyete geçmesi öngörülen tek denetim mekanizması (Single Supervisory Mechanism- SSM), Avro Alanı’ndaki 6.000’i aşkın bankanın doğrudan sermayelendirilmesine imkan sağlayacak.

AB liderleri ekonomik yönetişim konuları dışında, uluslararası öneme sahip konularda da fikir alışverişinde bulunarak Suriye, İran ve Mali’ye ilişkin kararlar kabul ettiler. Suriye’de süren şiddetten duydukları endişeyi dile getiren AB liderleri, Suriye’den Türkiye’ye yapılan havan topu saldırısını şiddetle kınadıklarını ifade ederken, taraflara şiddeti tırmandırmamaları çağrısında bulundular ve Suriyeli yetkilileri komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermeye davet ettiler. AB liderleri ayrıca Dışişleri Konseyi’nin 15 Ekim’de aldığı İran’a ek yaptırım uygulanması ve Mali’ye Ortak Savunma ve Güvenlik Politikası (CSDP) misyonu konuşlandırılması hazırlıklarına başlanması yönündeki kararlarını da onayladılar.

Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi John Dalli’nin istifası da geçtiğimiz hafta Avrupa basınını meşgul eden gelişmeler arasındaydı. Swedish Match adlı tütün üreticisi firmanın Maltalı bir yatırımcının Dalli’yle olan ilişkilerini kullanarak AB’nin tütün mamullerine ilişkin yasalarını etkilemek için para istediği iddiasıyla yaptığı şikayet üzerine, AB’nin yolsuzlukla mücadele ofisi OLAF’ın soruşturma başlatma kararı almasını takiben Dalli 16 Ekim 2012 tarihinde istifa etti. Suçsuzluğunu kanıtlamak için istifa ettiğini belirten Dalli, yolsuzluk iddialarını reddederek, AB genelinde sigarayla mücadele için daha sıkı kurallar getirmek üzere çalıştığını ve bunun da kendisini tütün lobisinin hedefi haline getirdiğini ifade etti. Malta hükümeti, Dalli’den boşalan Komisyon üyeliği koltuğu için Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tonio Borg’u önerdi. Borg’un Malta’daki görevinden istifa ederek Brüksel’e gideceği belirtildi. Borg’un Komisyon Üyesi olabilmesi için adaylığının Avrupa Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Avrupa Parlamentosu’nda da onaylanması gerekiyor. 2008 yılından bu yana Malta Dışişleri Bakanı olan Borg, 2004’ten bu yana iktidarda olan Milliyetçi Parti’nin de Başkan Yardımcısı.

Avrupa Birliği’nin Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesinin ardından, AB’nin ödülü hak edip etmediği ve AB’yi temsilen ödülü kimin alacağı konusundaki tartışmalar geçtiğimiz hafta da devam etti. 10 Aralık’ta Oslo’da gerçekleşecek ödül töreninde Nobel Barış Ödülü’nü AB’yi temsilen “üç AB kurumunun başkanlarının” yani; AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un almasına karar verildi. Bu karar, Avrupa Birliği’nin kurumları arasındaki güç dengesinin bir göstergesi niteliğinde. Ancak, 930.000 Avro’luk para ödülünün nasıl değerlendirileceğine dair sorular güncelliğini korurken,  üç başkandan hangisinin ödülü kabul ederken AB adına konuşma yapacağı henüz netlik kazanmadı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.