İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 EKİM 2012

HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI YOSİPOVİÇ VE SIRBİSTAN ESKİ CUMHURBAŞKANI TADİÇ HOŞGÖRÜ MADALYASINA LAYIK GÖRÜLDÜ

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç ve Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç Hırvatistan ve Sırbistan arasında hoşgörü ve uzlaşının sağlanmasına bulundukları katkılardan dolayı Paris merkezli sivil toplum kuruluşu Avrupa Hoşgörü ve Uzlaşı Konseyi (ECTR) tarafından hoşgörü madalyasına layık görüldüler. Yosipoviç ve Tadiç 16 Ekim 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde madalyalarını Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’tan aldılar.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Yosipoviç ödüle layık görülmekten duyduğu gururu ifade derken, Batı Balkanlar’da uzlaşının sağlanmasında son dönemde bir tıkanıklık yaşandığına dikkat çekti. Yosipoviç, Sırbistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in Srebrenitsa’da yaşanan olaylara ilişkin bir İtalyan gazetesine yaptığı son açıklamalarına değinerek, son dönemde bölgedeki bazı siyasilerin savaş suçlarını inkar etme eğiliminde olduğunu belirtti. Bilindiği gibi, Mayıs 2012’de Sırbistan Cumhurbaşkanı seçilen Nikoliç Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olduğunu reddetmesi sebebiyle AB yetkilileri tarafından daha önce de eleştirilmişti.

Sırbistan Eski Cumhurbaşkanı Tadiç de Nikoliç’in Srebrenitsa’ya ilişkin açıklamalarına değinerek bazı Sırp yetkililerin açıklamalarının Sırbistan vatandaşlarının çıkarlarını olumsuz etkilediğini belirtti ve yetkililere bu gibi açıklamalardan kaçınmaları çağrısında bulundu.