İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE UYGULANAN YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRARAK İRAN’A KARŞI YENİ YAPTIRIMLAR KABUL ETTİ

15 Ekim 2012 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleşen AB Dışişleri Konseyi toplantısında bir araya gelen AB dışişleri bakanlarının gündeminde Mali’deki gelişmeler, İran’ın nükleer programı, Suriye krizi ve Beyaz Rusya seçimleri vardı. Dışişleri Konseyi Suriye’nin tabi olduğu yaptırımların kapsamını genişletirken, İran’a uygulanan yaptırımlar ağırlaştırıldı. Beyaz Rusya’ya uygulanan yaptırımların da 31 Ekim 2013 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

AB Dışişleri Bakanları Mali savunma güçlerinin eğitimine yönelik bir misyon oluşturulması üzerinde anlaştılar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 12 Ekim 2012’de Mali’ye uluslararası bir misyonun konuşlandırılmasına yönelik aldığı 2701 sayılı Kararı’nın ardından AB dışişleri bakanları, Mali ordusunun, ülkenin İslamcı grupların kontrolü altında bulunan kuzeyinde kontrolü ele geçirebilmesi için Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) kapsamında bir askeri misyon oluşturulması üzerinde anlaştılar. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton BMGK Kararı’nı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, AB Dışişleri Konseyi’nin Mali savunma güçlerinin yeniden yapılandırılması ve eğitilmesine yönelik yeni bir kriz müdahale konsepti üzerinde çalıştıklarını doğruladı ve Mali’deki krizin Sahel bölgesinin tamamı için tehlike taşıdığına ve acilen çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Suriye’ye uygulanan yaptırımlar ağırlaştırıldı

AB dışişleri bakanları, Suriye Arap Havayolları’na ait uçakların AB havalimanlarını kullanmasını yasakladı. AB dışişleri bakanları, Esad rejimine karşı uygulanan yaptırımları bir kez daha ağırlaştırarak 28 yetkilinin seyahat yasağı kapsamına alınmasına ve mal varlıklarının dondurulmasına karar verdi. Ayrıca, Esad rejimine silah ve finansman sağlayan iki şirketin de mal varlıkları donduruldu. Avrupa Birliği’nin Mart 2012’den bu yana şiddetin sürdüğü Suriye’de Esad rejimini hedef alan yaptırımlarının 19’uncu halkasını oluşturan önlemlerle birlikte mal varlıkları dondurulan ve seyahat yasağı kapsamına alınan kişi sayısı 181’e; kuruluş sayısı ise 54’e ulaştı.

AB dışişleri bakanları, AB vatandaşları ve şirketlerinin sigorta ve reasürans sağlamak dahil doğrudan ya da dolaylı yollarla Suriye'ye silah sağlanmasında kolaylaştırıcı rol oynamalarını yasakladı.

AB dışişleri bakanları kabul ettikleri karar metninde, Suriye krizinin komşu ülkelerde güvenlik ve istikrarı tehdit etmesinden duydukları endişeyi dile getirirken, 3 Ekim’de Suriye tarafından gerçekleştirilen ve Akçakale’de 5 kişinin ölümüne sebep olan havan topu saldırısını da şiddetle kınadıklarını ifade ettiler. Taraflara krizin tırmanmasını engelleme çağrısında bulunan AB dışişleri bakanları, Şam yönetimini tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermeye çağırdı.

AB Dışişleri Bakanları İran’ın finans sektörünü ve ticaretini hedef alan yeni yaptırımları kabul etti

AB dışişleri bakanları İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde ilerleme sağlanamaması üzerine İran’a uygulanan yaptırımları ağırlaştırma kararı aldı. İran’ın nükleer ve balistik programlarını ve Tahran yönetiminin bunlardan elde ettiği geliri hedef alan yaptırımlarla İran’ın müzakerelere ciddi bir şekilde yaklaşarak uluslararası camianın endişelerine cevap vermeye ikna edilmesi amaçlanıyor. Dışişleri Konseyi’nde, AB ile İran bankaları arasındaki tüm işlemlerin yasaklanması ve İran Merkez Bankası’nın tabi olduğu kısıtlayıcı önlemlerin genişletilmesi kararı alındı.

İran’a, nükleer faaliyetlerde ya da balistik füzelerde kullanılan grafit, alüminyum ve çelik gibi metaller ve endüstriyel yazılımların ihracatı yasaklandı.

AB dışişleri bakanları, İran’dan doğalgaz ithalatını yasaklama ve İran petrol, doğalgaz ve petrokimya endüstrilerine yönelik teçhizat ihracatı yasağını genişletme kararı aldılar.

AB vatandaşlarına ve şirketlerine ait tankerlerin İran petrolünün ve petrokimya ürünlerinin nakliyesi ve depolanmasında kullanılması yasaklanırken, AB endüstrisinin İran’ın yeni petrol tankeri inşasında görev alması ve İran’a gemi inşası ve bakımı teknolojisinde kullanılan teçhizatları sağlamaları da yasaklandı.

AB Dışişleri Konseyi, İran hükümetine mali destek veren 34 kuruluşu ve İran’ın nükleer programına destek veren bir kişiyi seyahat yasağı kapsamına alarak, mal varlıklarını dondurdu.

Beyaz Rusya’ya uygulanan yaptırımların süresi uzatıldı

Beyaz Rusya’daki insan hakları durumunu ele alan AB dışişleri bakanları, 23 Eylül’de gerçekleştirilen genel seçimlerin ülkenin demokratik gelişimi bakımından kaçırılmış bir fırsat niteliğinde olduğunu belirterek, tüm siyasi hükümlülerin serbest bırakılması, sivil toplum, bağımsız medya ve siyasi muhalefete karşı sürdürülen baskı rejimine son verilmesi çağrısında bulundular. AB dışişleri bakanları, insan haklarının kornması, hukukun üstünlüğü ve demokratik ilkeler bakımından bir ilerleme olmadığını belirterek Minsk yönetmine uygulanan yaptırımların 31 Ekim 2013 tarihine kadar uzatılmasına karar verdiler. AB’nin kara listesinde 243 kişi ve 34 şirket bulunuyor.