İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

İSKOÇYA’NIN BAĞIMSIZLIĞINA İLİŞKİN REFERANDUM 2014’TE YAPILACAK

İngiltere Başbakanı David Cameron ve İskoçya’daki bölgesel hükümetin lideri Alex Salmond İskoçya’nın bağımsızlığına ilişkin yapılacak referandumun ayrıntılarını netleştirmek üzere 15 Ekim günü Edinburgh’da bir araya gelerek bir anlaşma imzaladı. Bağımsızlık oylamasının 2014 sonbaharında yapılması beklenirken, 15 Ekim’de yapılan zirvede imzalanan anlaşma ile beraber İskoçya’daki bölgesel hükümet bağımsızlık referandumu düzenlemek açısından yetkili kılındı. Söz konusu referandumda tek bir soru sorulacağı ve oy kullanma yaşının da 16’ya indirileceği konularında taraflar arasında uzlaşma sağlandı.

Diğer taraftan İskoçya özerk parlamentosunun kurulduğu 1999 yılından bugüne ilk kez parlamentoda çoğunluğu yakalayan ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Alex Salmond’ın referandum tarihini İskoçların İngilizleri yendiği Bannockburn Muharebesi’nin 700’üncü Yıldönümüne denk getirmek istemesi milliyetçi duygulardan faydalanma isteği olarak yorumlanıyor. İngiltere’deki üç büyük siyasi parti ise bağımsızlığa karşı çıkarken “birlikte daha güçlü olunduğunu” dile getiriyorlar. Son olarak İskoçların bağımsızlığa verdiği desteğin azaldığı belirtilirken, Yougov isimli araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre Londra’da yapılan Olimpiyat oyunlarının ve Avro Alanı’nda yaşanan ekonomik krizin İskoçların bağımsızlık isteğini törpülediği ortaya çıktı.

İskoçya’nın bağımsız olması halinde ülkenin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin nasıl şekilleneceği de merak edilen konular arasında. İskoçya’nın bağımsız olması halinde Avrupa Birliği üyeliğini yeniden müzakere etmesi de gündeme gelebilecek. Avrupa Komisyonu sözcüsü ise bu konuda, ülkelerin iç organizasyon yapılarına ve anayasalarına ilişkin açıklamada bulunamayacaklarını dile getirirken, ilgili üye devletten kesin hatları çizilmiş bir senaryoya ilişkin bir talep gelmesi halinde, Komisyon’un konuyla ilgili AB yasaları çerçevesinde görüş bildireceğini kaydetti.