İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

2012 AVRUPA BİRLİĞİ EDEBİYAT ÖDÜLÜ KAZANANLARI AÇIKLANDI

En iyi çıkış yapan Avrupalı yazarlara verilen, bu yıl dördüncü kez düzenlenen Avrupa Birliği Edebiyat Ödülleri’nin kazananları Frankfurt Kitap Fuarı’nda düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. Her yıl ulusal jürilerin seçiminin ardından yapılan genel seçimle belirlenen edebiyat ödülü sahipleri bu yıl Avusturya, Hırvatistan, Fransa, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve İsveç edebiyatının önemli yazarları arasından seçildi. 37 katılımcı ülkenin yazarları arasından yapılan değerlendirme sonunda ödül almaya hak kazanan 12 yazarın isimleri ve ülkeleri şu şekilde oldu:  Anna Kim (Avusturya), Lada Zigo (Hırvatistan), Laurence Plazenet (Fransa), Viktor Horváth (Macaristan), Kevin Barry (İrlanda), Emanuele Trevi (İtalya), Giedra Radvilaviciute (Litvanya), Gunstein Bakke (Norveç), Piotr Pazinski (Polonya), Afonso Cruz (Portekiz), Jana Benová (Slovakya) ve Sara Mannheimer (İsveç).

2012 AB Edebiyat Ödülü’nü kazanan 12 yazardan biri olan Macar yazar Victor Horvath, “Török Tükör / Türk Aynası” adlı eseriyle edebiyat ödülünü aldı.  Yazar kitabında, 16’ncı yüzyıl Macaristan’ında, Osmanlı Devleti’nin Kanuni Sultan Süleyman hükümdarlığında olduğu bir dönemi anlatıyor. “Türk Aynası” kitabı okuyucuya çağın Macar asilleri, Osmanlı Beyleri, tüccarları ve krallarından periler ve doğaüstü varlıklara dek uzanan fantastik bir dünyayı anlatıyor.

Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü sahipleri kitaplarının diğer dillere çevrilmesi için Avrupa Birliği burslarından faydalanma hakkı kazanıyor. 2007 yılından beri 3.000 eser Avrupa Birliği fonlarından edinilen 14 Milyon Avro değerinde bursla farklı dillere kazandırıldı. Edebiyat ödülüne layık görülen yazarlara ödülleri 22 Kasım 2012 tarihinde Brüksel’de verilecek.