İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve İtalya Eski Başbakanı Romano Prodi BM Sahel Özel Temsilcisi oldu

Eski İtalya Başbakanı Romano Prodi 9 Ekim 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Sahel Bölgesi Özel Temsilcisi olarak atandı. Atama kararının ardından açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Prodi’nin görevinin bölge için belirlenmiş olan Birleşmiş Milletler Bölgesel Stratejisi’ni tamamlamak ve uygulamak olduğunu dile getirirken, Prodi’nin söz konusu stratejiyi hayata geçirmek için bölgede bulunan BM üyesi ülkeler de dahil olmak üzere bölgesel örgütler ve uluslararası partnerler ile istişarelerde bulunacağını söyledi.

Atama kararıyla ilgili olarak konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise, Prodi’nin hem Avrupa’da hem de Avrupa ötesindeki demokrasi ve barışı destekleme kararlılığını takdir ederken, AB’nin de Özel Temsilci ile yakın bir şekilde çalışacağını söyledi. 1999-2004 yılları arasında Avrupa Komisyonu Başkanlığı da yapan Prodi’yi; Sudan ve Güney Sudan arasındaki kesin olmayan barış durumu, Mali’de geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen darbe ve ülkenin kuzeyinin El-Kaide bağlantılı olduğu söylenen isyancılar tarafından kontrol edilmesi, kıtlık ve az gelişmişlik gibi sorunlar bekliyor.

Romano Prodi’nin yetki alanı dahilinde ise Senegal, Moritanya, Mali, Cezayir, Nijer, Çad, Sudan, Güney Sudan ve Eritre gibi ülkeler bulunuyor.