İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

Karadağ erken genel seçimlerinin galibi iktidardaki Avrupa Karadağ’ı koalisyonu oldu

Karadağ’da 14 Ekim 2012 tarihinde yüzde 70,3 katılım oranıyla gerçekleşen erken genel seçimlerin galibi yüzde 45,5’lik oy oranı ile Milo Cukanoviç liderliğindeki Avrupalı Karadağ’ı koalisyonu oldu. Avrupa Karadağ’ı koalisyonu, 81 sandalyeli parlamentoda 39 sandalye almaya hak kazandı. Muhalefetteki Demokratik Cephe oyların yüzde 23,8’ini alarak 20 sandalye almaya hak kazanırken, Sosyalist Halk Partisi oyların 10,6’sını alarak 9 sandalye ve Pozitif Karadağ ise 7 sandalye aldı. Küçük partilerden Boşnak Partisi 3 sandalye alırken, Hırvat Vatandaşlar Girişimi ve FORCA ve Arnavutluk koalisyonu olmak üzere iki Arnavut Partisi birer sandalye elde etti.

Avrupa Karadağ’ı koalisyonu iktidardaki Sosyalist Demokrat Parti (DPS), Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve Liberal Parti’den oluşuyor. 39 sandalye kazanan Avrupa Karadağ’ı koalisyonunun parlamentoda çoğunluğu elde etmek için etnik azınlık partilerinden biriyle anlaşabileceği tahmin ediliyor.

Uluslararası gözlemciler seçimlerin temel hakların korunduğu barışçıl ve çoğulcu bir ortamda gerçekleştiğini belirtti. Genel seçimlerim Mart 2013’te yapılması beklenmekteydi, ancak parlamento 29 Haziran’da başlayan Avrupa Birliği katılım müzakerelerinin yeni ve tam dönemli bir hükümet tarafından yürütülmesini sağlamak için erken seçime gidilmesi çağrısında bulunmuştu.