İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Komisyonu’nun 10 Ekim 2012 tarihinde 2012 Yılı Genişleme Paketi kapsamında açıkladığı İlerleme Raporları Türkiye başta olmak üzere aday ve potansiyel aday ülkelerin gündemindeydi. Avrupa Komisyonu’nun 2012 yılı İlerleme Raporu’nda Mayıs 2012’de katılım müzakerelerine ivme kazandırmak amacıyla başlatılan Pozitif Gündem kapsamındaki çalışmalar memnuniyetle karşılanırken, siyasi kriterler konusunda eksiklere dikkat çekildi. Bunun yanında, 2012 ilerleme raporunda Türkiye’nin ekonomik performansından genelde olumlu bir şekilde söz edilirken, uygulanan mali ve parasal politikaların genel olarak başarılı olduğu belirtildi.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALÛK KABAALİOĞLU’NUN AB`NİN 2012 TÜRKİYE İLERLEME RAPORU HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ: MÜZAKERE SÜRECİNDE OLDUĞU GİBİ AB REFORMLARINDA DA DURAKLAMA DEVAM EDİYOR

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Türkiye 2012 İlerleme Raporu’nda siyasi kriterler açısından olumlu gelişmelerin yanında, eksikliklere dikkat çekilmektedir. 1999-2004 yılları arasındaki yoğun reform süreci sonrasında özellikle 2007’den beri devam eden sorunların önceki raporlarda olduğu gibi tekrar vurgulandığı görülmektedir.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ AVRUPA KOMİSYONU 2012 TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NU DEĞERLENDİRDİ

Avrupa Komisyonu’nun 2012 Türkiye ilerleme raporunu açıklamasını takiben, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış bir açıklama yaptı. Bağış, raporun özellikle siyasi kriterler bölümünün büyük bir hayal kırıklığı yarattığını ve raporun GKRY’nin AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığı sırasında kaleme alınmasının bu duruma sebep olduğunu belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BATI BALKAN ÜLKELERİ VE İZLANDA’NIN AB İLE BÜTÜNLEŞME SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Avrupa Komisyonu 10 Ekim 2012 tarihinde 2012-13 Genişleme Stratejisini ve 2012 yılı genişleme Paketini açıkladı. Avrupa Komisyonu 4’üncü kez Makedonya ile müzakerelere başlanması çağrısında bulunurken, gerekli reformların tamamlanması koşuluyla Arnavutluk’a aday ülke statüsü verilmesini ve Kosova’nın kısa vadede gerekli koşulları yerine getirmesi koşuluyla Priştine ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerine başlanmasını önerdi.

Devamını Oku

2012 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ AVRUPA BİRLİĞİ’NE VERİLDİ

12 Ekim 2012 tarihinde, Nobel Komitesi tarafından, 2012 Nobel Barış Ödülü’nün Avrupa Birliği’ne verildiği açıklandı. Ödülün gerekçesinin, AB’nin “altmış yıldan uzun bir süredir Avrupa’da barış, uzlaşma, demokrasi ve insan haklarının gelişmesine katkıda bulunması” olduğu belirtildi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE UYGULANAN YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRARAK İRAN’A KARŞI YENİ YAPTIRIMLAR KABUL ETTİ

15 Ekim 2012 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleşen AB Dışişleri Konseyi toplantısında bir araya gelen AB dışişleri bakanlarının gündeminde Mali’deki gelişmeler, İran’ın nükleer programı, Suriye krizi ve Beyaz Rusya seçimleri vardı. Dışişleri Konseyi Suriye’nin tabi olduğu yaptırımların kapsamını genişletirken, İran’a uygulanan yaptırımlar ağırlaştırıldı. Beyaz Rusya’ya uygulanan yaptırımların da 31 Ekim 2013 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

Devamını Oku

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI WESTERWELLE T.C. DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Çin ziyareti dönüşünde İstanbul’a uğrayarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Devamını Oku

İSKOÇYA’NIN BAĞIMSIZLIĞINA İLİŞKİN REFERANDUM 2014’TE YAPILACAK

İngiltere Başbakanı David Cameron ve İskoçya’daki bölgesel hükümetin lideri Alex Salmond İskoçya’nın bağımsızlığına ilişkin yapılacak referandumun ayrıntılarını netleştirmek üzere 15 Ekim günü Edinburgh’da bir araya gelerek bir anlaşma imzaladı.

Devamını Oku

11 AB ÜLKESİ MALİ İŞLEMLER VERGİSİ KONUSUNDA ANLAŞTI

9 Ekim 2012 tarihinde Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısında 11 AB ülkesinin (İtalya, İspanya, Slovakya, Estonya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Yunanistan, Portekiz ve Slovenya) mali işlemler üzerinden alınması planlanan vergi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. İngiltere`nin karşı çıktığı ve çok tartışılan `Mali İşlemler Vergisi` üzerinde anlaşan 11 AB ülkesi, mali işlemler üzerinden daha sonra belirlenecek bir oranda vergi alınması için yeni düzenlemeler hazırlayacağı ifade edildi.

Devamını Oku

IMF DÜNYA EKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU YAYIMLANDI

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre dünya ekonomik görünümünde yakın dönemde önemli bir iyileşme beklenmiyor. Avrupa’da ise önümüzdeki yıllarda ekonomik durgunluğun devam etmesinin beklendiği belirtiliyor. Avro Alanı ekonomisinin 2012’nin ikinci yarısında yüzde 0,75 küçüldüğü tahmin edilirken, 2013’ün ilk yarısında hiç büyüme beklenmiyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YENİ SANAYİ STRATEJİSİNİ VE TEK PAZAR’A İLİŞKİN DEĞERLENDİRME TABLOSUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 10 Ekim 2012 tarihinde yeni sanayi stratejisini açıkladı. AB’nin inovasyon ve sürdürülebilir büyüme için yeniden çekim merkezi haline gelmesi için büyümeye odaklanılması amacıyla yapılması gerekenleri çeşitli öncelikli eylem ve hedefler çerçevesinde ortaya koyan strateji, 2010 yılında açıklanan “Küreselleşme Döneminde Bütünleştirilmiş Sanayi Politikası”nın yeni ara dönem gözden geçirmesinde elde edilen bulgulardan yola çıkarak stratejiyi güncelliyor.

Devamını Oku

AB REKABETÇİLİK KONSEYİ TOPLANTI’SINDA HORİZON 2020 PROGRAMI’NIN KATILIM KURALLARI GÖRÜŞÜLDÜ

10-11 Ekim 2012 tarihlerinde Lüksemburg’da gerçekleştirilen, AB Rekabetçilik Konseyi Toplantısı’nda AB Araştırma Bakanları, 2014 ve 2020 yılları arasında yürütülecek yeni araştırma ve yenilikçilik programı Horizon 2020’de uygulanması öngörülen katılım kuralları konusunu ele aldılar.

Devamını Oku

YENİ AVRUPA TÜKETİCİ STRATEJİSİ AB BAKANLAR KONSEYİ GÜNDEMİNDE ELE ALINDI

Avrupa Komisyonu tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan yeni Avrupa Tüketici Stratejisi üzerine, 11 Ekim 2012 tarihinde Lüksemburg’da bir araya gelen AB Bakanları, son olarak 2007-2013 ‘Tüketici Politikası Stratejisi’ni’ değiştiren stratejiye destek verdiklerini açıkladılar. Tüketici güvenliği, bilgilendirme, tüketici hakları ve yeni zorluklarla mücadelede yeni yöntemler başlıkları altında dört ana öncelik sıralanan stratejide ayrıca gıda, ulaşım, enerji, seyahat, sürdürülebilir ürünler, dijital ve mali hizmetler sektörlerine de ağırlık veriliyor.

Devamını Oku

AB YOKSULLARA YÖNELİK GIDA PROGRAMI İÇİN 500 MİLYON AVRO AYIRDI

Avrupa Birliği 2013 yılında yoksullara yapılacak gıda yardımları için 500 Milyon Avro’luk program bütçesi üzerinde anlaşmaya vardı. 19 üye devletteki toplam 18 milyondan fazla insanın yararlanması beklenilen bu fon ile en yoksul kişilere ulaşılması hedefleniyor. Kabul edilen programın bu yıl son kez Ortak Tarım Politikası içerisinde değerlendirildiği belirtildi.

Devamını Oku

2012 AVRUPA BİRLİĞİ EDEBİYAT ÖDÜLÜ KAZANANLARI AÇIKLANDI

En iyi çıkış yapan Avrupalı yazarlara verilen, bu yıl dördüncü kez düzenlenen Avrupa Birliği Edebiyat Ödülleri’nin kazananları Frankfurt Kitap Fuarı’nda düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı.

Devamını Oku