İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EYLÜL 2007

GDANSK TERSANESİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Polonya’da komünist dönemin bitişinde önemli rol oynayan Gdansk Tersanesi’nin kapasitesinin azaltılması ve aldığı devlet yardımının iadesi için AB tarafından tanınan sürenin dolmasının ardından, Varşova ve Brüksel arasında yaşanan kriz devam ediyor.

Bilindiği üzere AB, Polonya Hükümeti’nin tersanenin işletmesi için yaptığı devlet yardımlarının, tersaneye diğer Avrupalı rakipleri karşısında haksız avantaj sağladığını öne sürmüş ve Gdansk Tersanesi’nin kapasitesinin azaltılarak tersanede gemi inşası için kullanılan üç kızaktan sadece birinin işletilmesini istemişti. Polonya Hükümeti ise tersanedeki iki kızağı kapatmayacağını açıklamıştı.

AB kurallarına göre, tersanelere sadece uzun vadede ayakta kalmaları ve kapsamlı yeniden yapılandırma projelerini hayata geçirmeleri amacıyla devlet yardımı yapılabiliyor. Gdansk Tersanesi ise yeniden yapılandırma sürecine girmedi. Tersanenin kapasitesi konusunda Polonya Hükümeti ve AB yetkilileri arasında uzlaşma sağlanamazsa, Polonya Hükümeti tarafından son üç yılda tersaneye ödenen yaklaşık 69 milyon Dolar tutarındaki devlet yardımının geri ödenmesi isteniyor. Buna karşılık Polonya, tersanenin böylesi bir mali yükü kaldıramayacağını, iflas tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını savunuyor. Avrupa Komisyonu'nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Charlie McCreevy 4 Eylül 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu'nun Gdansk Tersanesi ile ilgili olarak geri adım atmak niyetinde olmadığını belirtti.