İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2012

İSTANBUL KÖPRÜ OLUŞTURMA KONFERANSI TOBB VE AB TÜRKİYE DELEGASYONU’NUN GİRİŞİMİYLE GERÇEKLEŞTİ

Küresel İş Köprüleri girişimi kapsamındaki Köprü Oluşturma Konferansı 1 Ekim 2012 tarihinde AB, Türkiye, Mısır, Tunus ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndan kamu kurumları ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından başlatılan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) eş finansman sağladığı ve Ekonomi Bakanlığı ile ortaklık halinde yürütülen AB finansmanlı bir girişim olan Küresel İş Köprüleri girişimiyle, komşu ülkelerde AB ve Türkiye’den işletmelerin ticaret ve yatırım ortaklıkları yürütmesine imkan sağlanması amaçlanıyor. Toplantıda, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever birer açılış konuşması gerçekleştirdiler.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük, konuşmasında Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin siyasi nedenlere dayanan bir hareketsizlik sürecinden geçtiğini belirterek, bu hareketsizliği aşmak için geçen yıl yeni bir hareket  tarzı benimsediklerini kaydetti. 2013 yılının başında Türkiye, Mısır ve Tunus'ta  şirketleri bir araya getirecek şirket eşleştirme etkinlikleri yapılmasını planladıklarını belirten Küçük, üçlü işbirliği arayışlarında değer zincirinin tamamlanacağını ifade etti.

Türkiye’nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakerelerindeki tıkanıklığa dikkat çeken Küçük, üç yıldır yeni bir faslın açılmadığını belirtti ve Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını eleştirdi. İş dünyası olarak iyimser bir bakış açısına sahip olduklarını belirten Küçük, somut işbirliğine dayalı projelerle yanlış anlamaları ve önyargıları aşabileceklerine inandıklarını ifade etti ve her iki taraftaki siyasi liderlere süreci canlandırmaları çağrısında bulundu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert ise, somut olarak atılabilecek adımları tespit ederek güçlü köprüler kurmayı ve vatandaşların bunlardan elde edilecek avantajlardan yararlanmasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Müzakereler üzerinden bir köprü oluşturmaktan ziyade, müzakereler için bir köprü oluşturmayı amaçladıklarını belirten Ripert, pozitif gündem sürecine de değindi. Mayıs 2011’de resmen faaliyete geçmesinin ardından sekiz çalışma grubunun çalışmaya başladığını ifade eden Ripert, vize, hareketlilik, terörle mücadele, göç konuları, enerji ve siyasi diyalog gibi konuları ele aldıklarını kaydetti.

İş köprüleri girişimi ile AB'den ve Türkiye'den iş dünyasının aktörlerini bir araya getirerek sinerji yaratabileceklerini ve bu şekilde daha fazla risk taşıyacakları alanlara beraber gireceklerini düşündüklerini ifade eden Ripert, amaçlarının bir “kazan-kazan-kazan” durumu oluşturmak olduğunu belirtti.