İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2012

İNGİLTERE BAŞBAKAN YARDIMCISI NICK CLEGG TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, bakanlar ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan bir heyetle İngiltere ve Türkiye arasındaki ticari ve diplomatik ilişkileri artırmak üzere geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret etti.

İngiltere’de Muhafazakâr Parti liderliğindeki koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti’nin Genel Başkanı olan Clegg ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en büyük 7’nci ekonomisi olan Türkiye’nin sunduğu fırsatlardan daha fazla İngiliz şirketinin yararlanmasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. 2009 yılından bu yana iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 40 oranında arttığını belirten Clegg, 2015 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacmini iki katına çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti.

Ziyareti kapsamında İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulunan Clegg, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Clegg ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeler gerçekleştirdi. Clegg, British Council tarafından düzenlenen “İstihdam, Girişimcilik ve Büyüme: Türkiye ve İngiltere için Ortak Müreffeh bir Gelecek” konulu panelde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteği teyit etti. Türkiye’yi Avrupalı bir ülke olarak gördüğünü kaydeden Clegg, Türkiye’siz bir Avrupa Birliği’nin eksik kalacağına inandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye’nin stratejik tercihi olduğunu kaydederek, AB müktesebatına uyum çalışmalarının sürdüğünü belirtti. İngiltere’ye Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği destek sebebiyle müteşekkir olduğunu belirten Gül, ekonomik krizi ve AB’nin geleceğine ilişkin tartışmaları yakından izlediğini ve Birliğin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inandığını ifade etti.

British Council tarafından Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “İstihdam, Girişimcilik ve Büyüme: Türkiye ve İngiltere için Ortak Müreffeh bir Gelecek” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Clegg, Akçakale’ye düşen top mermisinden dolayı sivil insanların hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını ifade ederek, Türkiye’nin ölçülü askeri cevabını desteklediklerini belirtti. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteği yineleyen Clegg, Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu krizden değişerek çıkacağını belirtti ve İngiltere ve Türkiye’nin değişmekte olan Avrupa Birliği’ne ilişkin müşterek bir vizyona sahip olduklarını kaydetti.a