İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2012

Gürcistan’da genel seçimlerin galibi Gürcü Rüyası koalisyonu oldu

Gürcistan’da 1 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin galibi Rusya’ya yakınlığı ile tanınan milyarder işadamı Bidzina İvanişvili’nin liderliğindeki “Gürcü Rüyası” koalisyonu oldu. Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin partisi Birleşik Ulusal Hareket Partisi geçerli oyların yüzde 40’ını alırken, İvanişvili’nin başkanlığındaki Gürcü Rüyası koalisyonu geçerli oyların yüzde 54’ünü aldı.

İvanişvili Gürcistan'ı Batı rotasından çıkarmayacağını ve NATO ve AB ile daha fazla entegrasyon için çabalayacağını belirtirken, Gürcistan’ın 2008 yılında Güney Osetya ve Abhazya için savaştığı komşusu Rusya ile ilişkileri normalleştirilmesi için çalışacağını da vurguladı.

Seçimleri izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), bazı eksikliklere rağmen, seçimlerin temel haklara saygı çerçevesinde demokratik bir şekilde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Seçim sonuçları Avrupa Birliği yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, seçim kampanyalarının gergin ve kutuplaşmanın arttığı bir ortamda gerçekleşmesine rağmen, seçimlerin özgür, rekabetçi ve barışçıl bir ortamda gerçekleştiğini kaydetti. Schulz, prosedürel bazı eksiklikler dışında seçimlerin Gürcistan’da demokrasinin olgunlaşmaya devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle yaptıkları ortak açıklamada, seçimlerin yapıcı bir ortamda gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, Avrupa Birliği’nin Gürcistan ile siyasi ortaklık ve ekonomik bütünleşmeye yönelik yakın işbirliğine devam edeceğini belirttiler.